A A+ A++

Energia z alg i zysk ze ścieków

Innowacyjność leżącej na blisko 13 ha farmy polega na samowystarczalności. Z alg, czyli glonów, uzyskiwana będzie biomasa do wytwarzania energii, a same rośliny karmić się będą wytwarzanymi w trakcie procesu półproduktami: dwutlenkiem węgla i oczyszczoną wodą pofermentacyjną z biogazowni. Dwutlenek węgla nie będzie wypuszczany do atmosfery, tylko znajdzie ujście w obiegu zamkniętym. Jednocześnie wodorosty będą mogły być sprzedawane jako coraz popularniejszy składnik żywności dla ludzi i zwierząt (algi mają bardzo dużo białka), kosmetyków czy pigmentów.

Z duchem czasu idzie też firma Ekotechnologie z Górzycy pod Słubicami. Opracowała metodę utylizacji odpadów z jednoczesnym ich odzyskiem. Technologia pozwala przetwarzać osady ściekowe wraz z popiołami ze spalania biomasy. Innowacyjność uzyskanego w ten sposób nawozu polega na jego silnych właściwościach odkwaszających glebę i braku zanieczyszczenia metalami ciężkimi. Drugim czynnikiem jest unikalna konstrukcja do suszenia mieszanki odpadów, która pozwala przetwarzać osady, trudne do obróbki ze względu na tzw. fazę kleistą, czyli ich wysoki stopień uwodnienia.

– Żadna technologia do tej pory nie zakładała wykorzystania biopopiołów w procesie wytwarzania nawozów organicznych lub organiczno-mineralnych. Odbiorcami naszej instalacji są m.in. oczyszczalnie ścieków i przedsiębiorstwa wytwarzające odpady – tłumaczy Bożena Chmielina, współwłaścicielka Ekotechnologii.

Obecnie spółka pracuje nad prototypem innowacyjnej technologii przetwarzania odpadów z plastiku. Pozwoli ona na zmniejszenie ich objętości o niemal pięć razy. Odzyskane polimery będą mogły być wykorzystane m.in. do produkcji budowy ogrodzeń i ekranów dźwiękochłonnych oraz utwardzania nawierzchni.

– Proces nie będzie wymagał fazy czyszczenia materiału odpadowego, co pozwoli uniknąć generowania ścieków. Jednocześnie rozwiązanie charakteryzować się będzie niskim poziomem emisji gazów – wyjaśnia Chmielina.

Odpady i ekodoniczki

Sukcesami w przetwarzaniu odpadów chwali się Zakład Zagospodarowania Odpadów w Marszowie pod Żarami i firma ComPot. W Marszowie z odpadów zielonych wytwarzają własny, opatentowany kompost. Wykorzystują unikalną technologię napowietrzania, nawadniania i podgrzewania odpadów w szczelnie zamkniętych żelbetowych komorach. Oprócz tego spółka uruchomiła pierwszą w Polsce autorską linię do przetwarzania stabilizatu. Pozwala ona odzyskiwać materiały i zmniejszać masę, która ląduje na składowisku.

ComPot produkuje eko-doniczki. Rozkładają się, dostarczając roślinom niezbędnych minerałów 
ComPot.pl

ComPot, powołany przez gorzowski Park Naukowo-Przemysłowy, wykorzystuje natomiast odpady (w tym z utylizacji baterii) do produkcji ekodoniczek, które dostarczają roślinie niezbędne minerały, m.in. fosfor, azot i potas. Przysługują się nie tylko ludziom, ograniczając liczbę śmieci, ale też roślinom, bo minerały uzyskane z odpadów przyswajają one lepiej niż nawozy sztuczne.

Innym znaczącym ośrodkiem jest Instytut Ekologii Stosowanej. Działa na południu Puszczy Rzepińskiej jako gospodarstwo, stowarzyszenie i spółka w jednym. Jego najnowszym projektem jest próba opracowania technologii, która polega na odzyskiwaniu ze ścieków wody o parametrach wody do picia. Technologia pozwoli zaoszczędzić roczny pobór wody nawet o połowę.

Logo Innowacyjne Lubuskie

Logo Innowacyjne Lubuskie 
Fot. Arch UMWL

– Uzdatniona woda będzie w bezpieczny sposób zawracana do układu i wykorzystywana, np. do spłukiwania toalet czy podlewania zieleni. Nasze badania prowadzimy na instalacji prototypowej, wypracowujemy optymalne warunki oczyszczania wody. Po zakończeniu projektu Instytut będzie oferował projektowanie tego typu instalacji dla domów, bloków, szkół, hoteli – wyjaśnia dr hab. inż. Wojciech Halicki.

W branży paliw alternatywnych obok wspomnianej Iteo Green wyróżniają się Polmax czy ZUO, które z odpadów wytwarzają estry metylowe o wysokiej wartości opałowej i niskiej zawartości chloru. Mocnym zapleczem dla takich przedsięwzięć jest laboratorium Inneko pod Gorzowem, które obok wykorzystania paliw wtórnych oraz biopaliw bada i wspomaga opracowanie technologii z zakresu recyklingu, odzysku surowców, wód, gleby, ścieków, odcieków, osadów i odpadów.

CZYTAJ TAKŻE: Na stole świński płat, bąbelki, a pacjenci świecą na zielono

CZYTAJ TAKŻE: Paryż, kosmos i miasta przyszłości. Lubuskie na kongresie astronautycznym

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGranica polsko-białoruska. „Kurier” przewoził sześciu nielegalnych imigrantów
Następny artykułMama Anny Przybylskiej odwiedza z wnukami grób córki. “Stoją, trzymają się za ręce”