A A+ A++

Pod koniec grudnia zmarła Jolanta Fedak, posłanka i od 12 lat szefowa lubuskiego PSL. W partii zastąpi ją Stanisław Tomczyszyn, na co dzień wicemarszałek województwa lubuskiego. Nowego tymczasowego prezesa ludowców wybrał zarząd stronnictwa. To blisko 40-osobowe grono działaczy z całego województwa. – Była jednomyślność. Tomczyszyn będzie szefem partii do czasu zwykłych wyborów. Te odbędą się po zniesieniu obostrzeń pandemicznych, pewnie najwcześniej późnym latem – mówi Arkadiusz Dąbrowski, rzecznik lubuskiego PSL.

Wtedy – tak mówi statut PSL – musi mieć konkurenta, nie tak jak teraz.

– Jedno jest pewne: nie będzie tarć wewnątrz partii i nagłych zmian – zapowiada Dąbrowski, który z Tomczyszynem w PSL należy do tzw. frakcji żagańskiej m.in. z Mirosławem Gąsikiem, burmistrzem Szprotawy, i starostą żagańskim Henrykiem Janowiczem. 

Tomczyszyn jest w PSL uważany za politycznego pragmatyka, niewykluczającego współpracy z Prawem i Sprawiedliwością w sejmiku. – Bo nie chcemy być totalną opozycją. Trzeba myśleć o zdobywaniu środków od państwa. Za złe rzeczy powinno się ganić, za dobre chwalić – mówi Dąbrowski, uważany za prawą rękę nowego prezesa.

Zielona Góra, konferencja w PSL. Od lewej Stanisław Myśliwiec Stanisław Tomczyszyn, Arkadiusz Dąbrowski Fot. Artur Łukasiewicz/AG

Nowy prezes rzadko wypowiada się w ogólnopolskich sprawach politycznych. Ostatnio opowiadał się za utrzymaniem uboju rytualnego, krytykował „piątkę dla zwierząt” Kaczyńskiego, w tym likwidację hodowli zwierząt futerkowych. – W przestrzeni medialnej wytworzono z celebrytami modę jak na francuską z XVII i XVIII w. Wtedy Polacy zaczęli nosić peruki i fraki – pokpiwał. 

– Przez lata był w cieniu Józefa Zycha i Joli Fedak. Teraz musi z niego wyjść i pokazać, co potrafi – mówią ludowcy.

Stanisław Tomczyszyn ma 62 lata, pochodzi z Żagania. Z wykształcenia nauczyciel i historyk. Ukończył zielonogórską WSP (późniejszy Uniwersytet Zielonogórski). Uczył historii w podstawówce w Jabłonowie w gminie Brzeźnica, przez 15 lat był jej dyrektorem. Potem szkoła została zlikwidowana. Tomczyszyn od ponad dekady zasiada w zarządzie województwa lubuskiego z ramienia PSL, od 2010 r. jest wicemarszałkiem. Karierę polityczną zaczynał od Związku Młodzieży Wiejskiej i ZSL. Po upadku PRL wstąpił do PSL. Kilka razy zdobywał w wyborach mandat radnego sejmiku, mimo kilku prób nie udało mu się dostać do Sejmu, startował jednak z niższych miejsc. Bezskutecznie ubiegał się o mandat senatora.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezes TK:Rzepliński formułuje całkowicie bezzasadne zarzuty
Następny artykułMłodzi wiedzą, co odbiera im państwo PiS i jak mogą swoich praw bronić. Nauczyli się tego na protestach