A A+ A++

Przedłużony lockdown, zwany też narodową kwarantanną, obowiązuje od dziś. Potrwa do końca miesiąca. Później rząd podejmie decyzję, czy go przedłużyć.

Postanowienia władz państwa krytykują działacze Platformy Obywatelskiej.

– Rząd PiS wprowadził kolejny lockdown w sposób nielogiczny, a to nas bulwersuje. Podobnie jak to, jak nietrafna jest pomoc skierowana do polskich przedsiębiorców – mówi Waldemar Sługocki, poseł i szef lubuskiej PO. – Zamrażanie gospodarki przez rząd jest lekkomyślne i zupełnie niezrozumiałe, bo sukces państwa zależy od osób, które prowadzą działalność gospodarczą. To polskie firmy stanowią bazę podatkową. Ich niepowodzenie, poza uszczupleniem tej bazy, oznacza zwolnienie dziesiątek, setek tysięcy Polek i Polaków z pracy – przekonuje Sługocki.

Jego zdaniem rząd powinien zredefiniować program wsparcia dla polskich przedsiębiorców. – Zarówno jeśli chodzi o środki, jak i o zaadresowanie pomocy. Mamy dzisiaj wiele branż, które z pomocy zostały wykluczone, a przez pandemię nie mogą prowadzić działalności. Rząd nie potrafi przyjąć spójnych i zrozumiałych kryteriów – twierdzi szef lubuskiej PO. – Dlatego proponujemy, by rząd nie zadowalał się jedynie wewnętrznymi dyskusjami w łonie rady ministrów, ale wreszcie otworzył oczy i uszy na postulaty przedsiębiorców. Jeśli politycy PiS nie potrafią sami napisać dobrego projektu ustawy, to apelujemy, żeby przeczytali te zgłoszone przez Koalicję Obywatelską – dodaje Sługocki.

Problemem, na który skarżą się przedsiębiorcy, są zasady, na jakich przyznawane są środki z tarczy. To, czy dane przedsiębiorstwo otrzyma jakąkolwiek pomoc, zależne jest od kodu PKD, czyli symbolu określającego rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. KO złożyła w Sejmie projekt, który daje możliwość ubiegania się o pomoc nie w zależności od kodu PKD, ale od strat przychodu. W tej sytuacji każda firma, która przez pandemię straciła dochody, otrzymałaby pełną rekompensatę ze skarbu państwa.

Krystyna Sibińska, posłanka PO z Gorzowa: – Jak jest kryzys, to powinna usiąść mocna grupa, która tym kryzysem będzie zarządzała bez sztandarów politycznych i wzajemnych animozji. Niestety, rząd PiS uważa, że pozjadał wszystkie rozumy i nie będzie słuchał nikogo spoza swojego grona. Rząd miał czas, żeby przygotować się na drugą i trzecią falę. W tym czasie wolał przepychanki i walkę o ministerialne posady. Wmawiał Polakom, że pandemia jest w odwrocie, że mogą się odbyć wybory. A naród pozostawia samemu sobie – ocenia parlamentarzystka.

Dodaje, że skrzynki mailowe polityków PO są pełne listów od przedsiębiorców pominiętych w najnowszej tarczy antykryzysowej. – To tarcza nr 6. Już sama cyfra pokazuje, że coś jest nie tak. Gdyby program był dobrze skonstruowany, to wystarczyłoby go przyjąć raz i funkcjonowałby bez zmian – twierdzi Sibińska.

Sługocki: – Absurdów jest mnóstwo. Zamykamy galerie handlowe, otwieramy tylko niektóre sklepy. Jeden sklep z książkami może być otwarty, a drugi – z podobnej branży, ale też sprzedający książki – już nie. Fryzjer w galerii nie może być otwarty, a poza galerią już może. Takich rzeczy jest bardzo dużo. Rząd nie chce jednak przyjmować dobrych rad. Kończy się tak, że wychodzi premier Jarosław Gowin i mówi, że pomoże tym, którzy w górach mieli zamknięte pensjonaty. Dlaczego? Bo wiceminister z jego ugrupowania jest góralem, ma pensjonaty i hotele w górach. Co z pozostałymi hotelarzami? Na północy, nad jeziorami, w miastach? Oni pomocy oczywiście nie dostaną – wylicza Sługocki.

Podkreśla, że bez żadnego wsparcia zostali przedsiębiorcy, którzy działalność otworzyli w 2020 r. – Nie mogą się odnieść do 2019 r., więc z pomocy państwa są wykluczeni. A przecież zainwestowali, wzięli kredyty. Jeśli upadną, będą musieli pokryć koszty roszczeń pracowniczych. Odniesienie rok do roku zastąpmy uśrednionymi obrotami. Złożyliśmy też projekt rekompensat w takich przypadkach – mówi Sługocki.

Dariusz Legutowski, miejski radny KO, przedsiębiorca: – Jesteśmy ciągle zaskakiwani kolejnymi biznesami. Raz otwieramy, raz zamykamy. Tak się nie prowadzi biznesu, nikt nie jest w stanie tak funkcjonować. Przedsiębiorcy chcieliby przygotować sobie jakiś plan, strategię na kilka miesięcy wprzód. 

Janusz Rewers, miejski radny KO, kabareciarz: – W maju dostałem pomoc z pierwszej tarczy. 36 tys. zł. Niby dużo, ale ja z tych pieniędzy muszę utrzymać pracownika, siebie i koszty biura. A przez rok firma w żaden sposób nie funkcjonowała. Okazuje się, że za 36 tys. zł nie utrzymasz nawet jednego pracownika. Serdecznie współczuję przedsiębiorcom i podziwiam tych, którzy jeszcze walczą.

– Kompletnie niezrozumiałe jest rujnowanie branży turystycznej i gastronomicznej. Można przecież wprowadzić bezpieczne zasady – twierdzi Sebastian Ciemnoczołowski, przewodniczący klubu KO w lubuskim sejmiku. 

– Zamykamy stoki i restauracje, a puszczamy do szkół dzieci z klas 1-3, które są najbardziej narażone na zmutowanego koronawirusa. Do szkoły i kościoła, zamkniętych obiektów, można iść. Na stok – na otwartej przestrzeni, gdzie jest przewiew i trudno o bezpośredni kontakt, już nie. A przecież chętnie odetchnęlibyśmy od siedzenia w domu. Można by było wprowadzić określone parametry: na stoku o określonych wymiarach określona liczba turystów. Ale tego się nie robi, tylko zamyka całą branżę – utyskuje Sługocki.

– Skandaliczne, że wspierane są te branże, gdzie działalność prowadzą politycy PiS lub ich najbliższe rodziny. Myślałem, że z taką Polską już skończyliśmy. Mówiłem to wielokrotnie: nie znam powodu, dla którego tak jest, ale Jarosław Kaczyński tęskni za czasami słusznie minionymi. Bezrefleksyjnie wierzy we wszechwładność państwa, kolektywizm, upaństwowienie gospodarki i służby zdrowia. W system z gruntu utopijny i niewydolny. Kaczyńskiego nie stać na tego typu refleksję, ale mam nadzieję, że człowieka, który był bankierem, był zatrudniony w wielkich korporacjach zachodnich, będzie na to stać – podsumował szef lubuskiej PO. Na myśli miał premiera Mateusza Morawieckiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJan Tomaszewski | Radio Łódź
Następny artykułSamorządy zamienią nieruchomość na mieszkania, ale z dopłatą