A A+ A++

Dodatkowe 15 mln zł z funduszy unijnych na trwający remont otrzymał we wtorek Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. Łączny koszt przebudowy wynosi prawie 118 mln zł. Prace mają zakończyć się w wakacje.

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski wręczył we wtorek dyrektorowi szpitala Ryszardowi Śmiechowi aneks do umowy na dofinansowanie trwającej przebudowy części placówki.

Szpital dziecięcy pogrążony przebudową. Ministerstwo wyjaśnia dlaczego nie pomogło

Podczas konferencji prasowej marszałek powiedział, że dodatkowe 15 mln zł dla dziecięcego szpitala pochodzi z tzw. resztówek, czyli z pieniędzy pozostałych po mijającej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

“Mogę obiecać, że będziemy robić wszystko, żeby tych pieniędzy jak najwięcej wpłynęło do USD” – zastrzegł, dodając, że placówka przy ul. Gębali jest “de facto jedynym szpitalem pediatrycznym w województwie”.

Jak przyznał, oddziały pediatryczne są także w innych lecznicach, ale brakuje lekarzy pediatrów. “Większość mieszkańców Lubelszczyzny pomocy szuka od razu w USD” – uzupełnił.

Dyrektor Śmiech potwierdził, że przyznane dofinansowanie umożliwi zakończenie remontu w terminie. Wyliczył, że łączny koszt przebudowy wynosi prawie 118 mln zł, z czego blisko 50 mln zł to pieniądze z UE, a 25 mln zł pochodzi z budżetu państwa. “Wydatkowaliśmy do chwili obecnej już 90 mln zł” – dodał.

Mówiąc o potrzebie przyznania dodatkowych środków, wskazał, że inwestycja podrożała z powodu nieprzewidzianych wydatków związanych m.in. z potrzebą likwidacji płyt azbestowych, które odkryto podczas remontu, i z koniecznością dostosowania obiektu do nowych przepisów przeciwpożarowych.

Gruntowny remont w dziecięcym szpitalu trwa od końca 2019 r. Prace obejmują modernizację wszystkich istniejących oddziałów wraz z doposażeniem w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną. Dotychczas zakończone zostały prace m.in. na oddziałach: endokrynologicznym, rotacyjnym, otolaryngologii, ortopedii I i II, nefrologii, pulmonologii i neurologii, a także dotyczące nadbudowy VI piętra szpitala.

Trwa remont m.in. oddziału hematologii, pracowni endoskopowej szpitala i w poliklinice. Wykonywane są również prace instalacyjne na oddziałach: kardiologii, patologii niemowląt i patologii noworodków, hematologii i intensywnej terapii.

Przebudowa – wskazał dyrektor – ma zakończyć się w lipcu lub sierpniu tego roku, rozliczenie projektu ma nastąpić do końca 2023 r.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie to największa w regionie lecznica dla dzieci. Rocznie hospitalizuje ponad 30 tys. pacjentów. Jest tu m.in. centrum urazowe dla dzieci, stacja dializ, oddział hematologii, onkologii i transplantologii dziecięcej. 

Autor: Piotr Nowak

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPełnia Robaczego Księżyca. Sprawdź, kiedy jej wypatrywać
Następny artykułСкількох співробітників МВС звільнили з полону – Клименко розповів деталі