A A+ A++

Pogrzeb tych trzech żołnierzy AK- WiN, których szczątki zostały odnalezione w ub. roku podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN, odbędzie się w sąsiedniej Radecznicy w poniedziałek.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Wólce Panieńskiej, skąd pochodził Józef Pyś. Do kościoła wprowadzono trumny ze szczątkami żołnierzy; odprawiona została msza św. i nabożeństwo żałobne. Do późnego wieczora zaplanowano warty honorowe i czuwanie przy trumnach. – Uroczystości odbywają się zgodnie z ceremoniałem wojskowym – powiedział PAP pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów Waldemar Podsiadły.

Paweł Kalinowski, ps. „Francuz”, (ur. 24 sierpnia 1921 r. w Pniówku) w 1944 r. był aresztowany przez NKWD jako podejrzany o nielegalne posiadanie broni i został zwolniony. Początkowo był współpracownikiem oddziału lotnej żandarmerii Stanisława Pakosa „Wrzosa” z II Inspektoratu Zamojskiego AK, któremu udzielał kwatery oraz informacji o ruchach UB i MO. Od lutego 1951 r. był żołnierzem oddziału „Wrzosa” i jednocześnie pełnił funkcję komendanta placówki w Pniówku. Został zatrzymany 27 października 1951 r. w Pniówku przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (PUBP) w Zamościu. Przeszedł bardzo ciężkie śledztwo. Był sądzony w trybie doraźnym. Wyrokiem z 20 grudnia 1951 r. Wojs … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak PLACIĆ ZA GRANICĄ? – RobiMy Podróże Tonight #19
Następny artykuł1. liga. Sensacyjny lider z Poznania nie przestaje zaskakiwać