A A+ A++

Lublin

Jest stolicą województwa i to od niego możecie zacząć zwiedzanie regionu. Najlepiej, jeśli zaplanujecie sobie na to kilka dni.

Jedną z jego najważniejszych atrakcji jest oryginalna w ponad 70 proc. zabudowa Starego Miasta. Podziwiajcie kolorowe kamieniczki, zjedzcie obiad w jednej z tamtejszych restauracji i wypijcie kawę w którejś z licznych kawiarni.

Ważnym punktem Lublina jest zamek. Choć jego początków należy doszukiwać się w XII wieku, to w XVII wieku w wyniku działań wojennych budowla uległa zniszczeniu. W późniejszych latach wzniesiono więc nowy zamek w stylu neogotyku angielskiego. Przez 128 lat pełnił funkcje więzienia, a dziś znajduje się tam Muzeum Lubelskie. 

fot. Ruslan Lytvyn / Shutterstock

Lublin ma też rozrywkowe oblicze, odbywa się tu wiele wydarzeń i imprez, a jedną z najsłynniejszych jest Carnaval Sztukmistrzów. W tym roku z powodu epidemii zmieni się termin oraz dotychczasowy kształt festiwalu. Impreza obędzie się pod nazwą “Incydent Polski” w dniach 17-20 września na kilku scenach plenerowych. Wymieniając inne popularne lubelskie wydarzenia, na pewno trzeba wspomnieć o Nocy Kultury, Jarmarku Jagiellońskim, Europejskim Festiwalu Smaku czy Wschodzie Kultury – Inne Brzmienia.

Miasto wspaniale prezentuje się z tarasów widokowych, które powstały na dachu budynku Centrum Spotkania Kultur, w którym organizowane są wydarzenia artystyczne, wystawy, warsztaty czy pokazy filmowe. Odwiedźcie też Muzeum Wsi Lubelskiej.

Zamość

Mówi się o nim, że to miasto idealne. Bywa nazywane “Padwą Północy” i “Perłą renesansu”. Zostało założone w XVI wieku przez hetmana Jana Zamoyskiego. W 1992 r. doczekało się wpisu na listę UNESCO. Pierwszym miejscem, które powinniście odwiedzić w Zamościu, jest renesansowy rynek otoczony pięknymi, zabytkowymi kamienicami i przykuwającym wzrok ratuszem z 52-metrową wieżą zegarową. Co istotne, jest to rynek idealny – jego wymiary to 100 metrów na 100 metrów.

embed

fot. Nadiia_foto / Shutterstock

Park miejski w Zamościu to kolejny punkt zwiedzania. Jest uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Zaprojektował go wybitny, utalentowany planista ogrodów Walerian Kronenberg. Zakątki zamojskiego parku można podziwiać nie tylko podczas spacerów, lecz także z kajaków – znajduje się w nim staw, po którym można pływać.

Podczas pobytu w Zamościu poświęćcie też czas na zobaczenie katedry, synagogi, a także Rotundy Zamojskiej z XIX wieku, która w czasie II wojny światowej była więzieniem śledczym gestapo, obecnie jest miejscem pamięci. Z jej zwiedzaniem będziecie się jednak musieli nieco wstrzymać, bo do października 2020 trwa rewitalizacja obiektu.

Kazimierz Dolny i Janowiec

Idealne miejsce na wakacyjną wycieczkę weekendową. Kazimierz Dolny, pełen urokliwych uliczek i ukrytych w nich kawiarni i herbaciarni jest chętnie odwiedzany przez turystów nie tylko latem. Miasto jest pięknie położone nad Wisłą i otoczone Kazimierskim Parkiem Krajobrazowym. Warto wdrapać się na któryś z punktów widokowych (np. Górę Trzech Krzyży, która nazywana jest też Krzyżową Górą), aby podziwiać stamtąd panoramę rzeki i okolic.

Czas w Kazimierzu Dolnym możecie spędzać na naprawdę wiele sposobów: wybrać się w rejs statkiem po Wiśle, zwiedzać okolicę na rowerze (może spróbujecie w te wakacje przejechać trasę z Lublina do Kazimierza Dolnego przez Nałęczów?), czy po prostu spacerując (na oficjalnej stronie miasta jest sporo propozycji szlaków zaznaczonych na mapce). 

embed

fot. Curioso.Photography / Shutterstock

Kazimierz Dolny słynie z festiwalu filmowego Dwa Brzegi, którego nazwa nawiązuje do tego, że odbywa się również w Janowcu – miasteczku leżącym po drugiej stronie Wisły. Tegoroczna, 14. edycja festiwalu, odbędzie się w nieco innej odsłonie niż dotychczas – z powodu epidemii będzie miała formę hybrydową, co oznacza, że większość pokazów odbędzie się online. Zorganizowane zostanie też kino plenerowe. Wydarzenie odbędzie się od 1 do 9 sierpnia 2020.

Wycieczkę do Kazimierza połączcie z wizytą we wspomnianym Janowcu. Znajdują się tam ruiny zamku obronnego. Z jednego miasteczka do drugiego można przeprawić się promem.

Roztoczański Park Narodowy

Jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. Przy nim, nad rzeką Wieprz, znajduje się miasto nazywane często “Perłą Roztocza” lub “Miastem-Ogrodem”. To Zwierzyniec, który zachwyca jednym z najpiękniejszych zabytków w regionie – barokowym kościołem Na Wodzie pw. św. Jana Nepomucena. To świetne miejsce na zdjęcia, bo fasada świątyni wspaniale odbija się w tafli wody.

embed

fot. Jurek Adamski / Shutterstock

Dużą atrakcją parku są także Stawy Echo, do których można dojść m.in. Ścieżką po wydmie. Rozpoczyna się przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, biegnie wzdłuż doliny strumienia Świerszcz i kładką po koronie wydmy. Kompleks jest chętnie odwiedzany przez turystów, znajduje się nad nim m.in. platforma widokowa.

Proponujemy też wycieczkę rowerową trasą do Florianki, która słynie z hodowli konika polskiego. Zwierzaki są urocze, a jednocześnie naprawdę zadziorne. Szlak przebiega m.in. obok Stawów Echo, więc macie szansę zobaczyć kilka ważniejszych atrakcji podczas jednej wyprawy.

embed

fot. Virtuelle_NL / Shutterstock

Poleski Park Narodowy

Powstał w 1990 roku i zdecydowanie powinniście go odwiedzić podczas swojej podróży po woj. lubelskim. Przebiega przez niego wiele ciekawych ścieżek turystycznych. Jedna z nich to “Czahary”. Została wytyczona w obrębie Bagna Bubnów, które jest największym torfowiskiem w parku. Ma długość ok. 6,5 km, prowadzi drewnianymi kładkami, a czas jej przejścia to około dwie, dwie i pół godziny. Słowo “czahary” oznacza mokradła, na których występują liczne krzewy.

Nieco krótszą trasą jest ścieżka “Perehod”, która ma 5 km. Jej atrakcją jest kompleks Stawów Pieszowolskich, które zostały założone jeszcze w okresie międzywojnia. Na trasie znajdują się dwie wieże widokowe i schron obserwacyjny, które pozwalają obserwować mieszkające w parku zwierzęta, nie zakłócając im spokoju.

Jeżeli chcecie z kolei zobaczyć największe jezioro Poleskiego Parku Narodowego – Jezioro Łukie,  powinniście wybrać się na spacer ścieżką “Spławy”. Jest dłuższa niż dwie opisane wyżej, bo liczy aż 7,5 km, więc na jej przejście należy przeznaczyć nawet ok. trzech godzin. Spacerując wśród torfowisk i bagiennych lasów, dojdziecie nad jezioro, nad którym czeka na was pływający pomost widokowy.

Wszystkie ścieżki turystyczne znajdziecie na oficjalnej stronie Poleskiego Parku Narodowego.

embed

fot. Henryk Sadura / Shutterstock

Szlaki rowerowe

W regionie jest ich tak wiele, że trudno zdecydować, od którego zacząć. Może od Green Velo, który przebiega aż przez pięć województw i łącznie ma długość ok. 2000 km. Na odcinku lubelskim będziecie mieli okazję przejechać m.in. przez Chełm, Włodawę i Szczebrzeszyn oraz Roztoczański Park Narodowy, zobaczycie też klasztor w Jabłecznej, który znajduje się nad Bugiem.

embed

fot. Damian Pankowiec / Shutterstock

Wart polecenia jest także Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, który biegnie od Kraśnika do miejscowości Hrebenne. To świetna okazja do podziwiania roztoczańskich krajobrazów i wizyty we wspomnianym wcześniej Roztoczańskim Parku Narodowym.

A może chcecie popedałować wzdłuż Bugu? Wybierzcie się w takim razie na wyprawę Nadbużańskim Szlakiem Rowerowym (z Janowa Podlaskiego do Hrubieszowa). Podczas wycieczki będziecie mieli okazję przekonać się, jak przenikają się w tym regionie wpływy różnych kultur. Nie zapomnijcie zatrzymać się w słynnej stadninie koni arabskich.

Zobacz wideo Piękne polskie trasy rowerowe

Spływy Bugiem

Na koniec proponujemy coś, bez czego trudno wyobrazić sobie zwiedzanie województwa lubelskiego. To spływy kajakowe Bugiem, podczas których będziecie obcować z nadbużańską przyrodą, odetchniecie świeżym powietrzem i, choć trochę trzeba się będzie nawiosłować, naprawdę wypoczniecie. 

embed

fot. Radoslaw / Shutterstock

Osoby, które dopiero zaczynają kajakarską przygodę, mogą wybrać się na spływ jednodniowy. Takie organizowane są m.in. w wypożyczalni kajaków w Sławatyczach czy we Włodawie. W ofercie obu miejsc są również spływy kilkudniowe dla tych, którzy są bardziej zaprawieni w bojach lub mają więcej czasu. 

Jednym z popularniejszych szlaków jest ten Poleską Doliną Bugu. Wśród atrakcji turystycznych na trasie na pewno trzeba wymienić tzw. Trójstyk granic, czyli miejsce, gdzie stykają się granice Polski, Ukrainy i Białorusi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRadość opozycji z odwołania Lichockiej przedwczesna? “To głosowanie nie jest zgodne z moją wolą”
Następny artykułNie żyje Jacek Czyż. Aktor podkładał głos pod Tygryska z “Kubusia Puchatka”