A A+ A++

Ślady bytności łowców reniferów odkrywają w nad Biebrzą archeolodzy.

REKLAMA


Celem tegorocznej wyprawy była kontynuacja badań na interesującym stanowisku wielokulturowym (epoka kamienia i wczesna epoka żelaza) położonym na bagnach w okolicach Lipska nad Biebrzą. Badaczom, którym niestraszne były ciężkie warunki pracy, udało się natrafić na ślady koczowniczej społeczności łowców-zbieraczy, zamieszkujących tereny Doliny Biebrzy około 4000 lat temu. Badania wykazują, że prymitywni łowcy budowali nawet elementy infrastruktury w postaci kładek, pomostów, które ułatwiały im komunikację i poruszanie się w terenie.

Oprócz prymitywnych elementów konstrukcyjnych archeologom udało się zidentyfikować materiały organiczne, krzemienie, drewno i kości, bezpośrednio związane z działalnością człowieka z epoki kamienia.

W naszym klimacie drewno ulega rozkładowi w ciągu kilkudziesięciu lat. Jak więc jest możliwe, że konstrukcje łowców-zbieraczy przetrwały w tym miejscu tak długo? Wszystko dzięki grubym warstwom torfu ograniczającego dopływ tlenu.

W ekspedycji pod kierownictwem Adama Wawrusiewicza (Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego), dr Michała Przeździeckiego (Wydział Archeologii Uniwersytet Warszawski ) i dr Wadzima Beliavetsa (Wydział Archeologii Uniwersytet Warszawski) wzięli udział studenci z Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Projekt badawczy „Bioregion Biebrza. Rzeka i Człowiek” to wspólna inicjatywa Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

REKLAMA


Celem projektu jest badanie przemian kulturowych i środowiskowych na obszarach Kotliny Biebrzańskiej. W ramach projektu odbywają się między innymi badania wykopaliskowe, poszukiwania podwodne oraz rozpoznanie terenu wykonywane metodami nieinwazyjnymi (badania magnetometryczne, georadarowe i analiza zdjęć lotniczych). Jednym z zadań, które stawiają sobie naukowcy jest także określenie relacji człowieka i środowiska, ich wzajemnych interakcji leżących u podstaw powstania specyficznego krajobrazu kulturowego regionu.

W zeszłym roku projekt „Bioregion Biebrza – Rzeka i Człowiek” zwyciężył w kategorii Najciekawszy Projekt Rozpoczęty w 2023 roku plebiscytu Archeologiczne Sensacje 2023 magazynu „Archeologia Żywa”.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku
opr. (pb)

Zdjęcia – Muzeum Podlasie w Białymstoku:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznań walczy z zaśmiecaniem przestrzeni publicznej. Tysiące interwencji straży miejskiej
Następny artykułВ Полтаве выросло количество погибших в результате российского удара 3 сентября