A A+ A++

W końcówce ubiegłego roku gdański koncern zanotował istotny spadek przychodów i zysków w ujęciu rok do roku. Takich wyników oczekiwał też rynek, dlatego dziś kurs akcji nie ulega większym zmianom.

W IV kwartale Lotos wypracował 5,25 mld zł skonsolidowanych przychodów i 0,18 mld zł oczyszczonego wyniku EBITDA LIFO. W ujęciu rok do roku ich wartość spadła odpowiednio o 27 proc. oraz o 69 proc. Do wypracowania oczyszczonego zysku EBITDA LIFO w największym stopniu przyczynił się biznes wydobywczy (+0,14 mld zł). Pozostała jego część to wynik uzyskany na działalności produkcyjnej i handlowej.

Lotos podał, że w IV kwartale na jego rezultaty wpływ miały odpisy aktualizujące wartość aktywów trwałych i rezerwy w segmencie wydobywczym w wysokości 0,08 mld zł (obniżyły raportowany wynik) i tzw. efekt LIFO w wysokości 0,14 mld zł (podwyższył raportowany wynik).

Ponadto gdański koncern, biorąc pod uwagę limit uprawnień do emisji CO2 na 2020 r. oraz wielkość emisji, ze względu na występujący niedobór przyznanych uprawnień, zwiększył rezerwę na pokrycie tego niedoboru. To wpłynęło na obniżenie skonsolidowanego wyniku operacyjnego o 0,07 mld zł. Dodatkowo w IV kwartale firma utworzyła rezerwę na realizację tzw. Narodowego Celu Redukcyjnego (NCR), co obniżyło skonsolidowany wynik operacyjny o 0,11 mld zł.

Lotos informuje, że zaprezentowane wczoraj w nocy wyniki mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Ich ostateczne wartości mają być przekazane do publicznej wiadomości w raporcie rocznym, którego publikację zaplanowano na 12 marca 2021 r.

Opublikowane szacunki nie miały większego wpływu na notowania akcji Lotosu na otwarciu dzisiejszej sesji. Pierwsze transakcje walorami spółki zawierano po 40,39 zł, wobec kursu odniesienia wynoszącego 40,35 zł.

Bloomberg

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lu … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmarł Grzegorz Małolepszy
Następny artykułNiemcy chciały przekupić USA ws. Nord Stream 2. Częścią oferty było poparcie dla Baltic Pipe