A A+ A++

Jakub był rybakiem i uczniem Chrystusa, po którego śmierci wybrał się do Hiszpanii głosić Orędzie Zbawiciela. Po prawie 2 000 lat od śmierci męczeńskiej 1. biskupa Jerozolimy powstała Łomżyńska Droga Jakubowa z Drozdowa do Jedwabnego. Inaugurację zaplanowano na niedzielę, 25. lipca, gdy jest dzień św. Jakuba. – Nasza Droga Jakubowa może stać się częścią tworzonej Drogi Podlaskiej – mówi ks. Jacek Czaplicki, który odprawi w niedzielę o godz. 10. mszę w kościele pw. św. Jakuba w Drozdowie. – Pielgrzymi wyruszą po uroczystej liturgii w 5-godzinną drogę do Jedwabnego, gdzie w kościele też św. Jakuba o godz. 17. uroczystą mszę odprawi ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski.

W Roku Jakubowym biskup łomżyński Janusz Stepnowski ustanowił z dniem 25. lipca Łomżyńską Drogę Jakubową, przebiegającą między kościołami w Drozdowie i Jedwabnem. Pielgrzymi mają do pokonania około 20 km. – Pielgrzymowanie drogą św. Jakuba – Camino de Santiago – ma charakter indywidualny, a nie wspólnotowy – wyjaśnia ks. biskup Bronakowski. Camino to droga, a Santiago to około 100-tysięczne miasto na północy Hiszpanii, gdzie ponoć jest grób św. Jakuba.
– Pielgrzymi decydują o długości etapów wędrówki. Tak też będzie w przypadku Łomżyńskiej Drogi Jakubowej, którą będzie można przemierzać przez cały rok. W dniu inauguracji zapraszamy pielgrzymów z Diecezji Łomżyńskiej, aby wspólnie po Mszy św. o godz. 10. w Drozdowie wyruszyć na pielgrzymi szlak. Przejście do Jedwabnego, choć w pewnej grupie osób, będzie miało charakter indywidualny.

“Europa zrodziła się z pielgrzymowania”
Konfraternia Jakubowa z Warszawy, odpowiadająca za drogi św. Jakuba w Polsce, zaproponowała, aby Droga Podlaska szła z Suwalszczyzny przez Mały Płock, Jedwabne, Drozdowo, Rutki, Czyżew, Andrzejewo do Zuzeli, gdzie rozpoczyna się Droga Prymasowska. Rok 2021 w Kościele ogłoszony został Rokiem Jakubowym. – Od średniowiecza istnieje zwyczaj ogłaszania lat świętych, gdy święto liturgiczne św. Jakuba Starszego Apostoła, 25. lipca, wypada w niedzielę – tłumaczą obaj duchowni.
– Ważnym momentem dla rozwoju kultu św. Jakuba w Hiszpanii i świecie była wizyta Papieża Jana Pawła II w Santiago de Compostela w 1982 r. Ojciec Święty wygłosił swój Akt Europejski. Zaprosił na pielgrzymkowy szlak wierzących, przypominając, że “Europa zrodziła się z pielgrzymowania”. To pogląd jeden z wielu, ponieważ dzieje Europy pełne są marszów na sąsiada, wcale nieświętych, znaczonych krwią, mordem, gwałtem, łupiestwem, okrucieństwem, tak papieży, jak cesarzy, królów i książąt, podległych żołnierzy czy rzezimieszków.

Europę pielgrzymowania do praw człowieka bez bitew wrogich armii i ciemiężenia cywilów znamy dopiero od końca koszmaru II wojny światowej, dzięki wielu inicjatywom dyplomatycznym Zachodu, których uwieńczeniem jest Unia Europejska.

W Polsce od 15 lat rozwija sieć dróg jakubowych, organizowana wokół trzech szlaków: Pomorskiej Drogi św. Jakuba (Via Baltica), Drogi Polskiej (Camino Polaco) i Drogi Królewskiej (Via Regia). Transgraniczne szlaki łączą się z drogami jakubowymi, prowadzonymi dalej przez sąsiednie kraje.

Mirosław R. Derewońko

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Szkolę się, żeby szkolić innych” – Terytorials ukończył wymagający kurs rozpoznania
Następny artykułFilip Maciejuk wygrał etap L'Etoile d'Or