Jak co miesiąc proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.
Susanne Straßer, I jak tu zasnąć?, Tako
Zabawna książka-wyliczanka dla najmłodszych (1+) o zwierzętach, które nie mogą zasnąć. Z pozoru wszystkie są bardzo zmęczone, ale każde ma przed snem do załatwienia jeszcze jakąś drobnostkę, która nie pozwala im zmrużyć oka. Autorka zręcznie się bawi onomatopejami, a na końcu szykuje zaskakujący zwrot akcji.
Astrid Desbordes (tekst), Marc Boutavant (ilustracje), Edzio i duch lasu, Wytwórnia
Najnowszy tom przygód Edzia zawiera bardzo wyraźny społeczno-ekologiczny przekaz, dostosowany rzecz jasna do możliwości poznawczych kilkulatków. Jeden z przyjaciół Edzia, kot Jacek, postanawia pewnego dnia działać zgodnie z duchem postępu i nowoczesności. Wycina stare drzewo, a w jego miejsce stawia swój nowy dom – prosty kontener z drewna. Za decyzję płaci jednak wysoką cenę. Jak się okazuje, nie wszystko, co „nowe” i „nowoczesne”, jest dobre.
Władysław Kozłowski (tekst), Olga Siemaszko (ilustracje), Imieninowa przygoda, Dwie Siostry
„Imieninowa przygoda” to reprint doskonałego wierszowanego „kryminału” dla dzieci z 1968 r. Kryminał celowo wciskam w cudzysłów, bo mamy tu sprawę (zaginiony klips z kory brzozowej), rasowego detektywa w postaci psa, ale w gruncie rzeczy nie sposób wskazać winnego, bo do przestępstwa nie dochodzi. Poezja Władysława Kozłowskiego po latach jest wciąż językowo urokliwa, dźwięczna i lekka. A bardzo delikatne akwarelowe prace Olgi Siemaszko – zwanej w PRL pierwszą damą polskiej ilustracji – dodają tylko książce atrakcyjności.
Clive Gifford (tekst), Gosia Herba (ilustracje), Świat starożytny w 100 słowach, Harper Kids
Obrazkowy leksykon duetu Herba&Gifford to tytuł dla czytelników trochę starszych (powiedzmy 6+), który jest skondensowaną i atrakcyjną pigułką wiedzy o antycznym świecie. Choć znajdziemy tu trochę haseł poświęconych Fenicjanom czy Egipcjanom, to jednak dominuje świat Greków i Rzymian. Hasła bywają dość przewidywalne i spora część z nich to omówienie bóstw, herosów i najbardziej znanych miejsc. O wiele ciekawsze są dopracowane ilustracje Herby, przyciągające wzrok kolorem, kompozycją i spłaszczoną perspektywą.
Yuval Noah Harari (pomysł, współautorstwo), David Vandermeulen (adaptacja komiksowa), Daniel Casanave (rysunki), Sapiens. Opowieść graficzna. Cz. 1. Narodziny ludzkości, Wydawnictwo Literackie
Na koniec rzecz dla nastolatków, czyli komiksowa adaptacja bestsellera „Sapiens” opowiadającego o podboju Ziemi przez nasz gatunek. Trzeba przyznać, że historia dość krwawa, ale z bardzo ciekawą perspektywą poszukiwania cech wyróżniających Homo sapiens spośród innych gatunków ludzi i zwierząt. W skrócie tymi cechami są umiejętność adaptacji, współpracy, zaufanie społeczne i zdolność do snucia opowieści. Rodzice, którzy pamiętają i lubią słynną „Historię świata w obrazkach” Larry′ego Gonicka, mogą śmiało polecić „Sapiens” swoim dzieciom. W porównaniu do Gonicka rzecz jest może mniej zabawna i trochę przeładowana tekstem (w komiksie to wada), ale za to o wiele bardziej interdyscyplinarna i otwierająca głowę.
Czytaj też: Najciekawsze komiksy miesiąca
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS