Lewica w Szczecinie zaprezentowała program wyborczy Zdrowie Dla Wszystkich. Co w nim? Przede wszystkim Lewica chce przekazywania 8% PBK na ochronę zdrowia, publicznego programu in vitro, dostępu do antykoncepcji, refundowanych badań prenatalnych, systemu no fault, czy tego, aby każdy lek – antybiotyk kosztował nie więcej niż 5 zł, a to nie wszystko.
Zdrowie dla wszystkich – co w programie Lewicy?
8% PKB na ochronę zdrowia
Lewica zapowiedziała, że będzie dążyć do przekazywania 8% PKB na ochronę zdrowia.
Jak argumentuje, powoli to na zapewnienie pacjentom wysokich standardów świadczeń na NFZ, oddłuży szpitale i umożliwi skrócenie kolejek. Jak dalej czytamy na stronie Lewicy:
Odpowiednio dofinansowany i sprawny publiczny system to sposób na powstrzymanie prywatyzacji ochrony zdrowia, zwłaszcza w dziedzinach takich jak psychiatria, stomatologia czy ginekologia. Powstrzymamy przekształcanie samorządowych szpitali i przychodni w spółki prawa handlowego.
Lewica chce także ograniczyć nadmierną hospitalizację poprzez poprawę koordynacji działań placówek zdrowotnych i odpowiednie finansowanie POZ i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej. Zapowiedziała, że szpitale zostaną odciążone z wykonywania zadań, które można realizować na niższych szczeblach.
Lewica zwraca uwagę na pacjenta, który powinien być w centrum systemu ochrony zdrowia, dlatego chce dofinansować urząd Rzecznika Praw Pacjenta tak i stworzyć standardy organizacyjne opieki zdrowotnej dla grup szczególnie narażonych na złe traktowanie i dyskryminację w systemie ochrony zdrowia:
na przykład ze względu na wiek, neuroatypowość, doświadczenie poronienia, potrzebę przerwania ciąży, orientację psychoseksualną, tożsamość płciową czy wagę.
Co Lewica proponuje w kwestii dostępności do leków?
Jak czytamy w programie:
Każdy lek na receptę będzie kosztował nie więcej niż 5 złotych za opakowanie. Taka sama zasada będzie dotyczyć wyrobów medycznych, takich jak pompy insulinowe, aparaty słuchowe czy inhalatory. Dla dzieci, emerytów, rencistów, kobiet w ciąży i pacjentów po przeszczepach leki na receptę dostępne będą bezpłatnie.
Lewica zwraca też uwagę na kwestię bezpieczeństwa lekowego Polski i proponuje systemowe zabezpieczenie zaopatrzenia aptek. Zapowiada również walkę z wywożeniem leków za granicę.
GIF nie odnotowuje problemów z dostępnością większości antybiotyków
Ponadto Lewica chce także zwiększenia roli POZ, czyli placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, z uwagi na kluczową rolę profilaktyki i wczesnej diagnostyki. Chodzi o koordynowaną opiekę w POZ, wzmocnienie roli koordynatora, którego celem jest wspieranie pacjentów w sprawnej i szybkiej realizacji procesu leczenia, ale także rekonwalescencji i rehabilitacji. Lewica chce powiększyć zespół POZ o dietetyka, fizjoterapeutę, psychologa i farmaceutę.
Jak Lewica wspiera kobiety?
In vitro, jako publiczny program
Lewica zapowiedziała powstanie ogólnopolskiego programu leczenia niepłodności, w którym jedną z metod leczenia niepłodności jest in vitro. Argumentuje to tym, że metody wspierania płodności powinny opierać się na nauce. Ponadto jak podaje Lewica Polska jest obecnie jedynym krajem w UE, który nie wspiera finansowo procedury in vitro.
zasobność portfela nie może decydować o możliwości poszerzenia rodziny o dzieci


„Seks na godzinę”, czyli gdy starania o dziecko stają się jedynym motywem zbliżenia
Bezpłatne badania prenatalne niezależnie od wieku
Według Lewicy każda kobieta, niezależnie od wieku, powinna mieć dostęp do szerokiego katalogu badań, takich jak:
USG genetyczne, testu PAPP-A, potrójnego, najnowocześniejszych nieinwazyjnych testów prenatalnych, a w przypadku wskazań medycznych także amniopunkcji, biopsji kosmówki i kordocentezy.
Ponadto Lewica zapowiedziała, że zatajanie wyników badań przed pacjentką będzie karalne.
Przeciwdziałanie ubóstwu menstruacyjnemu i dostęp do antykoncepcji
Lewica chce również zagwarantować łatwiejszy dostęp antykoncepcji awaryjnej, która będzie bez recepty. Ponadto Lewica chce uniemożliwić odmowę wydania środków antykoncepcyjnych w aptekach poprzez powoływanie się na tzw. „klauzulę sumienia”.
Jeśli zaś chodzi o przeciwdziałanie ubóstwu menstruacyjnemu, zapowiedziała dostęp do bezpłatnych środków higienicznych w szkołach i innych instytucjach publicznych.
Wizyta u ginekologa bez rodzica?
Jak czytamy w programie Lewicy:
Starsze nastolatki powinny mieć prawo do wizyty ginekologicznej bez asysty rodzica. Umożliwimy korzystanie z porady ginekologicznej lub urologicznej przez osobę małoletnią powyżej 15. roku życia na podstawie wyłącznie własnej zgody.
Co dla medyków?
System no-fault
Nowelizacja ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta również jest na celowniku Lewicy, która chce, aby obowiązywał system no-fault.


RPP: potrzebujemy systemu no fault
Obecne przepisy oznaczają, że pracownicy ochrony zdrowia nadal będą się bać zgłaszać działania niepożądane i realizować ryzykowne procedury, w obawie, że będzie wisiało nad nimi widmo wyroku. Poprawę jakości i bezpieczeństwa leczenia da się osiągnąć dzięki wykrywaniu błędów, ich wnikliwej analizie i minimalizowaniu ryzyka wystąpienia podobnych zdarzeń w przyszłości, a nie poprzez ściganie medyków.
Lewica chce również zwiększenia liczbę przyjęć na specjalizacje lekarskie zgodnie z potrzebami społecznymi i zapowiada dodatkowe środki na jakość kształcenia.
Stworzymy odpowiednie warunki pracy pielęgniarkom i absolwentom innych kierunków medycznych, aby zachęcić ich do pracy w publicznych placówkach ochrony zdrowia w Polsce. Zapewnimy lepsze wykorzystanie istniejących kadr medycznych poprzez racjonalny podział obowiązków w systemie, w tym zwiększając autonomię i odpowiedzialność „nielekarskich” zawodów medycznych. Odciążymy lekarzy i pielęgniarki, zapewniając zatrudnienie asystentów i opiekunów medycznych na każdym oddziale. Sprawna ochrona zdrowia nie może funkcjonować bez pracowników niemedycznych, dlatego zadbamy o godne warunki ich zatrudnienia i ograniczymy outsourcing w publicznej ochronie zdrowia.
Jakie wsparcie dla szpitali? Zgodnie z programem Lewicy ma to być dodatkowe 4 mld zł rocznie na remonty i zakup sprzętu w szpitalach powiatowych i wojewódzkich.
Wsparcie zdrowia psychicznego
Lewica deklaruje powszechną pomoc psychologiczną i psychiatryczną finansowaną przez państwo. Jak? Poprzez zwiększenie dostępności bezpłatnej psychoterapii w ramach NFZ i dostępu do psychologa bez skierowania, również w formie online.
Ponadto Lewica zapowiada wprowadzenie dofinansowania do 100% kosztów udziału w akredytowanych przez Polską Komisję Akredytacyjną kursach psychoterapii pod warunkiem czasowego zobowiązania do pracy w publicznych poradniach.
Lewica chce wesprzeć zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży zwiększając udział nakładów na pomoc psychologiczną i psychiatryczną w wydatkach zdrowotnych, ale pamięta także o personelu medycznym.


MZ zadowolone z działań w psychiatrii dziecięcej. Czy słusznie?
Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważne jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu wśród samych pracowników ochrony zdrowia – dlatego zapewnimy stałe wsparcie psychologiczne dla medyków i personelu pomocniczego.


Wypalenie zawodowe dotyka ponad 50 proc. medyków
I ostatnia obietnica wyborca dotyczy rozszerzenia pakietu gwarantowanych świadczeń z zakresu leczenia stomatologicznego. Lewica na bazie punktów nocnej pomocy stomatologicznej chce utworzyć sieć całodobowych stomatologicznych oddziałów ratunkowych.
—
źrodło: Lewica
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS