A A+ A++

Na niezwykłe znalezisko natrafił, spacerujący wzdłuż Wisły, Jakub Błędowski. Pracownik Nadleśnictwa Garwolin trafił na pradziejowy topór, który powstał z poraża jeleniowatych.

O niezwykłym znalezisku poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Topór Jakub Błędowski znalazł na wiślanej łasze zlokalizowanej w gminie Stężyca, sąsiadującej z powiatem garwolińskim. Pracownik Nadleśnictwa Garwolin przekazał artefakt konserwatorowi zabytków.

„Topór ma długość ok 24 cm. Wykonany został z proksymalnej części rogu i zaopatrzony w otwór na trzonek o średnicy ok. 3 cm. Ostrze uzyskano poprzez ukośne ścięcie końcówki rogu. Obuch stanowiła tzw. róża z medalionem, czyli kulisty wyrostek utworzony u podstawy pnia poroża. Ostrze otrzymano poprzez ukośne ścięcie rogu. Przekazany do urzędu egzemplarz charakteryzuje się doskonałym stopniem zachowania. Jedyne niewielkie uszkodzenie widoczne jest na ostrzu topora. Jest duże prawdopodobieństwo, że powstało ono w trakcie jego użytkowania” – czytamy w komunikacie LWKZ.


Jak wyjaśnia konserwator, poroża jeleniowatych chętnie wykorzystywano w okresie pradziejowym. Wpływ na to miała powszechność występowania tego rodzaju materiału. Nie bez znaczenia była zapewne stosunkowa łatwość ich obróbki.

„Mimo prawdopodobnie powszechnego wykorzystywania tego rodzaju surowca w społecznościach pradziejowych, większość z wyprodukowanych przez nich narzędzi i broni nie zachowała się jednak do naszych czasów (materiał organiczny ulegał stosunkowo szybkiemu rozkładowi). Stąd też jedynie na terenach podmokłych, torfowych można jeszcze natrafić na tego typu znaleziska. W przypadku ziem polskich takie przedmioty stanowią niewielki odsetek w stosunku do liczebności innych kategorii zabytków, np. krzemieni czy ceramiki. Najczęściej są to znaleziska tzw. luźne, które odkryte zostały przypadkowo, tak jak przekazany do nas egzemplarz.

Chronologię tego typu narzędzi określa się najczęściej na wczesny i środkowy holocen – mezolit i neolit” – informuje konserwator.

Co ciekawe dwa lata temu, w bliskim sąsiedztwie obecnego znaleziska, natrafiono na topór z poraża renifera.

łk

fot. LWKZ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBędą kolejne place zabaw
Następny artykułWypuszczą norki z ferm? Właściciel alarmuje