A A+ A++

Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) opublikowała niezwykłe nagranie “deszczu spadających gwiazd”. Rój leonidów zaobserwowano w mieście Brownsville w amerykańskim stanie Teksas, podczas jednej z listopadowych nocy.

Fascynujące wideo można zobaczyć poniżej.

Leonidy są obok perseidów jednym z najlepiej znanych rojów meteorytów. “Spadające gwiazdy” są pozostałością po komecie Tempel – Tuttle, a ich coroczny deszcz jest jednym z najciekawszych zjawisk, jakie można obserwować na niebie w listopadzie.

NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

Naukowcy informują, że leonidy są aktywne od około 10 do 23 listopada każdego roku. Ich maksimum przypada na noc z 17 na 18 listopada. To najszybszy znany rój meteorów, ich prędkość w atmosferze dochodzi nawet do 72 kilometrów na sekundę.

Jedna z najbardziej niesamowitych “nocy spadających gwiazd” miała miejsce w 1833 roku. Wtedy w Ameryce Północnej odnotowano prawie 26 700 meteorów na godzinę.

Leonidy 2020. Jak obserwować?

To już ostatnie chwile w tym roku, kiedy możemy obserwować leonidy. Niepotrzebny jest nam do tego żaden dodatkowy sprzęt. W celu ich śledzenia należy spojrzeć nisko ponad północno-wschodni horyzont w pobliże gwiazdozbioru Lwa. Pomóc w znalezieniu właściwego miejsca na niebie mogą nam poniższe aplikacje. Pobierzecie je z naszego katalogu oprogramowania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułLechia Gdańsk wróciła w dobrym stylu. Z Piastem Gliwice powalczy o czwarte zwycięstwo z rzędu
Następny artykułRubikowie o obostrzeniach i rządzie. “Matoły, otwórzcie szkoły”