A A+ A++

W programie chóru znalazł się m.in. „Leń” Brzechwy z uroczą muzyką Anny Chazowej, kompozytorki pochodzącej ze wschodniej Ukrainy. Losy tego utworu są nadzwyczaj ciekawe.

Elżbieta Kapel, Anna Chazowa, Alicja Molitorys

– Pani kompozytorka – opowiada Alicja Molitorys z jaworznickiej szkoły muzycznej – studiowała na Akademii Muzycznej w Katowicach na stypendium Gaude Polonia w 2004 r. Wtedy się nie poznałyśmy ale grałam prawykonanie jej utworu z Orkiestrą Muzyki Nowej. Natomiast ten utwór „Leń” do słów Jan Brzechwy został napisany do szkoły muzycznej w Bytomiu na prośbę Adama Wesołowskiego obecnego dyrektora Filharmonii Ślaskiej, on wtedy prowadził orkiestrę szkolną w Bytomiu. Wtedy nie doszło do prawykonania, ten utwór się po prostu przeleżał.

Młodzi chórzyści z panią kompozytorką

Ciąg dalszy losów utworu dopisała Elżbieta Kapel prowadząca chór jaworznickiej szkoły muzycznej. – Spotkałam panią Annę w Mieście Ogrodów – mówi pani Elżbieta. – Mój mąż poznał rodzinę ukraińską i pojechaliśmy ich odwiedzić. Tam właśnie spotkałam panią kompozytor. Przedstawiła się, że prowadzę chór w szkole muzycznej i pani mówi z entuzjazmem: ja mam taki utwór. Ja oczywiście poprosiłam, żeby mi go pokazała. Utwór był na skład dosyć obszerny, na orkiestrę i chór. Pani kompozytor obiecała, że przearanżuje na fortepian. Dostałam bardzo szybko partyturę. Utwór przepiękny bardzo mi się spodobał, pokazałam go dzieciom i zabraliśmy się do pracy. Ten utwór wykonaliśmy na I Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych I stopnia w Zabrzu. Tam odbyła się prapremiera.

Chórzyści z Elżbietą Kapel

Kompozytorka Anna Chazowa odwiedziła jaworznicką szkołę muzyczną w poniedziałek 22 maja. – Zawsze komponuję do jakichś tekstów, jeżeli tekst bardzo mi się podoba – powiedziała nam pani Anna. – Jeżeli zaczynam czytać wiersz i on mi brzmi w głowie muzyka, mogę to od razu zaśpiewać to mogę od razu szybko napisać ten utwór. „Leń” to bardzo ładny i śmieszny tekst. To było zamówienie z polskiej szkoły, więc szukałam wierszy polskich poetów. Dal mnie było to odkrycie tekstów Jana Brzechwy, to świetne utwory i świetny poeta. Byłam zachwycona tym tekstem, codziennie widzimy dziecko, które nie chce czegoś robić, coś specjalnie wymyśla. To był bardzo fajny tekst, żeby napisać ciekawą i wesoła muzykę. Dziecięcej muzyki potrzebują i w Ukrainie i w Polsce. Poznałam w Polsce dziewczynę, która pracuje w teatrze lalkowym w Katowicach i pisze wierszyki dla dzieci. Już napisałam kilka utworów do tych tekstów, będą wystawione.

Zaproszono tę niezwykle miłą osobę na próbę chóru, z prośbą o uwagi do wykonania wiadomego „Lenia”. Kompozytorka zaproponowała dodać do wykonania nieco emocji. – Jeżeli tekst jest taki śmieszny, to trzeba pokazać, żeby było to widoczne na twarzach, że nie chce się czegoś robić – tłumaczyła młodym wykonawcom.

A ponieważ, co już zaznaczyliśmy, chórzyści to zdolni otwarci młodzi muzycy, to z pewnością te uwagi wezmą sobie do serca i wszystko pójdzie łatwo, o czym się przekonamy podczas koncertu zamykającego rok szkolny. Wtedy też usłyszymy „Lenia” w bardzo udanej interpretacji, w co oczywista nie wątpimy.

eb

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBurmistrz Brus uhonorowany nagrodą specjalną
Następny artykułW Warcie odbędzie się Festiwal „Od kujawiaka do oberka. Autentyzm i inspiracje”