O tym jak odwrócić piramidę świadczeń w polskim systemie ochrony zdrowia, co zrobić by pacjent stał się partnerem systemu ochrony zdrowia w procesie utrzymania go przy zdrowiu oraz o spektakularnym sukcesie kampanii #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE, rozmawiamy z Pawłem Walickim, prezesem Centrum Medycznego CMP.
Wyniki kampanii społecznej #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE są spektakularne – ocenia Paweł Walicki, prezes Centrum Medycznego CMP. Wśród placówek, które dołączyły do kampanii społecznej liczba nieodwołanych wizyt spadła nawet o 60-70%. Jak ocenia prezes Centrum Medycznego CMP, które zainicjowało kampanię, wyniki osiągnięte w efekcie edukacji i osiągniętej odpowiedzialności społecznej “rzeczywiście mogą uratować komuś życie”.
W ocenie Pawła Walickiego, spektakularne zmiany w ostatnich latach można zauważyć szczególnie w sektorze publicznym, który do tej pory miał jakby największe problemy z technologicznymi rozwiązaniami, które za zadanie mają poprawić jakość i efektywność opieki nad pacjentami.
Jestem odpowiedzialna(y) dlatego #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE
Opieka w zryczałtowanym systemie POZ jest nieefektywna
W ocenie prezesa Centrum Medycznego CMP, paradygmat opieki nad pacjentem się zmienia i idzie w dobrym kierunku. Przez lata, piramida świadczeń “stała na głowie”, a lekarz rodzinny postrzegany nie był jako specjalista a “administrator” od wystawiania skierowań do specjalistów i recept.
Jak mówi w rozmowie z politykazdrowotna.com Paweł Walicki, obsługa pacjenta w zryczałtowanym systemie POZ była niekomfortowa, długotrwała, nużąca i męcząca. Dlatego najczęściej pacjenci kierowani byli do opieki szpitalnej.
– Wejście w życie produktu opieki koordynowanej, wciąż mało popularnego produktu, choć już 30% placówek realizuje świadczenia w tym systemie, wywraca ten stolik. Opieka koordynowana stawia lekarza rodzinnego oraz cały zespół POZ, w roli nie administratorów, a personelu dbającego o zdrowie i kierującego procesem terapeutycznym pacjenta – mówi Paweł Walicki.
To jest absolutne skrócenie ścieżki, to jest likwidacja kolejek w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej i przekierowanie tego na wizyty fee for service, na które lekarz rodzinny może skierować w bardzo szybkim trybie, bez konieczności kontraktowania tego w AOS co rzeczywiście przyspiesza i skraca cały proces – ocenia manager.
-To rzeczywiście może bardzo wesprzeć, a lekarz rodzinny, specjalista medycyny rodzinnej, specjalista chorób wewnętrznych czy pediatra rzeczywiście mają możliwość zaopiekowania się holistycznie pacjentem. Opieka koordynowana to bardzo wiele badań w ścieżce kardiologicznej, ECHO serca, badania holterowskie, próba wysiłkowa, tomografia tętnic wieńcowych, cały pakiet badań laboratoryjnych, ścieżka endokrynologiczna z olbrzymim pakietem badań laboratoryjnych, USG z biopsją, ścieżka pulmonologiczna, ścieżka nefrologiczna czy dolegliwości dotyczące bólu kręgosłupa… – mówi Paweł Walicki.
– Kolejne pomysły, które wchodzą dziś, dotyczą właśnie profilaktyki. To słyszymy w rozmowach z ministerstwem i to wybrzmiewa w debatach eksperckich, że profilaktyki musi wyjść na pierwszy plan. W opiece koordynowanej rozważana jest także ścieżka onkologiczna – dodaje.
Lekarze i pielęgniarki stają się menadżerami zdrowia pacjentów
– Lekarz rodzinny rzeczywiście ma dużo większe możliwości, żeby pacjentem się zaopiekować, przez co zatrzymać go w swojej strukturze, pod swoimi skrzydłami i nie musi już kierować pacjenta do tego szpitala z powodu niewydolności systemu
– mówi Paweł Walicki.
– CMP jest jednym największych POZ-ów w Polsce i nie wejście w opiekę koordynowaną byłoby po prostu grzechem w stosunku do pacjentów i w stosunku do systemu, więc jesteśmy aktywnym graczem w tym obszarze i widzimy w tym olbrzymi potencjał. Jesteśmy też członkiem Związku Pracodawców Opieki Koordynowanej Opartej na Wartości – SPOIWO, czyli organizacji, która stoi za opieką koordynowaną w Polsce. Jesteśmy również członkiem związku Pracodawców dla Zdrowia, gdzie zaczynamy tworzyć komisję do spraw opieki koordynowanej mając ambicję, że ta opieka koordynowana z naszym bardzo mocnym udziałem, będzie się bardzo dynamicznie rozwijać się w Polsce. Bo jest to dobre dla systemu i dla pacjenta, i rzeczywiście przekierowuje uwagę podstawowego lekarza i pielęgniarki, którzy stają się menadżerami zdrowia pacjenta- mówi prezes Centrum Medycznego CMP.
Cała rozmowa znajduje się na YT:
—
Autor: Jan Kadzikiewicz
Aktualizacja: 29/04/2024 11:13
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS