A A+ A++

fot. Jakub Zimoch/Rowery.org

Niemiecki lekarz Mark Schmidt, mózg siatki dopingowej rozbitej przez policję w operacji Aderlass, został skazany na karę pozbawienia wolności. Sąd w Monachium uznał go winnym praktyk dopingowych.

Schmidt w więzieniu spędzi cztery lata i dziewięć miesięcy. Sąd rejonowy w stolicy Bawarii po dokładnym zapoznaniu się z aktem oskarżenie nie miał większych problemów z wydaniem wyroku. Główny „bohater” operacji Aderlass uznany został winnym 24 zarzutów stosowania zabronionych metod i dwóch zarzutów stosowania zabronionych leków.

Oprócz kary pozbawienia wolności 42-letni Mark Schmidt będzie musiał zapłacić 158 tys. euro kary. Lekarz dostał również trzyletni zakaz pracy w zawodzie.

Schmidt, który swoją sieć dopingową kierował z Erfurtu (Turyngia) przez lata „opiekował” się kolarzami oraz narciarzami serwując im doping krwią. Pewnej austriackiej kolarce MTB przepisał środek, który nie był dopuszczony do stosowania dla ludzi.

Prokuratura domagał się 5,5 lat odsiadki, obrona Schmidta sugerowała trzy lata. Sam proces trwał cztery miesiące i był pierwszym poważnym testem dla wprowadzonego w życie w 2015 roku w Niemczech tzw. prawa antydopingowego.

Wspólnicy Schmidta również otrzymali kary, acz nie aż tak surowe. Dwa lata i cztery miesiące w zawieszeniu otrzymał Dirk Q., a pielęgniarka Diana S. rok i cztery miesiące, także w zawieszeniu. Ojcowi Schmidta i ratownikowi medycznemu upiekło się, gdyż otrzymali tylko grzywny.

Schmidt w lutym aresztowany został przez austriacką policję w ramach tzw. Operation Aderlass. Skandal wybuchł podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w austriackim Seefeld, a w ramach działań policji aresztowanych zostało dziewięć osób. W ręce policji wpadły też torebki z krwią, przechowywane przez lekarza w garażu w Erfurcie.

W wyniku informacji przekazanych przez śledczych do Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), cztery lata zawieszenia otrzymali Austriacy Stefan Denifl, Christina Kollmann-Forstner i Georg Preidler, przy czym temu ostatniemu prokuratura postawiła dodatkowo zarzuty oszustwa sportowego. Denifl ostatnio skazany został na 8 miesięcy więzienia i 16 miesięcy w zawieszeniu oraz karę finansową. Wyrok nie jest prawomocny.

Czteroletnią dyskwalifikację wręczono Chorwatowi Kristijanowi Duraskowi, a dwa lata dyskwalifikacji otrzymał Słoweniec Kristijan Koren oraz byli kolarze: Słoweniec Borut Bozic i Włoch Alessandro Petacchi. Do współpracy z Markiem Schmidtem, mózgiem dopingowej siatki, przyznali się także byli kolarze: Pirmin Lang i Danilo Hondo. W toku badania zasięgu siatki prowadzonej przez Schmidta UCI przyglądała się też działaniom Słoweńca Milana Erzena, który stoi za ekipą Bahrain-Victorious (wcześniej Bahrain-Merida).

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInfolinia w sprawie transportu na szczepienie
Następny artykułHulaj dusza! Przepis, który może zmienić parlament w USA