A A+ A++
Reklama

Starostwo Powiatowe w Legionowie przestrzega mieszkańców powiatu przed korzystaniem z usług nielegalnych domów opieki. – To ważne, aby świadomie i odpowiedzialnie wybierać miejsce całodobowego pobytu dla bliskich. Placówki działające nielegalnie często oferują niższą cenę za pobyt, ale jakość świadczonych usług jest na poziomie minimalnym. Nie zapewniają odpowiedniej kadry, a tym samym nie zapewniają bezpieczeństwa podopiecznym – piszą w komunikacie powiatowi urzędnicy. Jak sprawdzić dom opieki, by mieć pewność, że działa zgodnie z prawem?

Reklama

Listę certyfikowanych domów opieki publikuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie. Jest ona dostępna w Internecie na stronach rządowych. Rejestr placówek, które spełniły wymagania i uzyskały zgodę na działalność opiekuńczą można znaleźć TUTAJ.

Jak bezpiecznie wybrać dom opieki dla bliskiej osoby?

Na stronach rządowych znajdziemy również wiele rad jak dobrze wybrać placówkę, której zamierzamy powierzyć opiekę nad bliską nam osobą. Najważniejsze informacje w tym zakresie znajdziemy TUTAJ.

Co zrobić jeśli personel źle traktuje naszego bliskiego?

1. Zgłoś podejrzenia do kierownika placówki

W momencie, w którym podejrzewasz, że członek twojej rodziny jest źle traktowany przez pracownika placówki, a jego przełożony o tym nie wie, rozpocznij od rozmowy z kierownictwem placówki.

2. Poinformuj gminę

W momencie, w którym problem został zbagatelizowany, zgłoś sprawę do organu prowadzącego – gminy lub powiatu. Warto złożyć zawiadomienie na piśmie. Do organu prowadzącego można zgłaszać zastrzeżenia dotyczące także warunków życia w placówce.

3. Zadzwoń, napisz, idź do urzędu wojewódzkiego

W razie jakichkolwiek podejrzeń do niewłaściwie sprawowanej opieki nad osobami starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi, można zgłosić swoje spostrzeżenia do urzędu wojewódzkiego.

4. Skontaktuj się z odpowiednim wydziałem

Szybka informacja w takich sprawach, przekazana do Wydziałów Polityki Społecznej Urzędów Wojewódzkich pozwoli na wyeliminowanie wszelkich nieprawidłowości w tym zakresie i ochronę praw osób korzystających z takich form pomocy. Wojewoda ma możliwość kontroli placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym, w podeszłym wieku, w zakresie standardów usług socjalno-bytowych i przestrzegania praw osób w nich przebywających.

5. Powiadom policję

W momencie, w którym doszło do przemocy, należy powiadomić policję. W sprawach karnych sprawą zajmie się także prokuratura.

Szczegółowe informacje w sprawach dotyczących kierowania i umieszczania osób w domach pomocy społecznej oraz placówkach całodobowej opieki można uzyskać w:

– ośrodku pomocy społecznej właściwym dla miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej,

– Wydziale Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie kierując mail na adres [email protected] lub pod numerami telefonów: 22 695 71 00, 22 695 71 42, 22 695 71 75, 22 695 71 37, 22 695 71 30.

/red., MUW, Starostwo Powiatowe w Legionowie/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBieganie zimą. Ubierz się mądrze i utrzymaj formę
Następny artykułZniszczone samochody i wysoki mandat dla 53-latki