Trwa procedura odwoławcza w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów z Legionowa w latach 2024-2025. Wybór przez miasto „najkorzystniejszej oferty” został zaskarżony przez dwie pozostałe firmy. Procedura odwoławcza powinna zakończyć się w styczniu br.
Przypomnijmy. Procedura mająca na celu wyłonienie najkorzystniejsze oferty w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z Legionowa w latach 2024-2025 trwała od początku września 2023 r. Rozstrzygnięciem tego przetargu interesowała się prokuratura. Ostatecznie 27 listopada 2023 r. Urząd Miasta Legionowo dokonał wyboru, jego zdaniem, najkorzystniejszej oferty, która okazała się oferta konsorcjum firm: PARTNER Dariusz Apelski Sp. z o.o., Sp. k. Od tego rozstrzygnięcia odwołały się dwie inne firmy, które brały udział w przetargu: konsorcjum firm RDF Sp. z o.o., MPK PURE HOME Sp. z o.o. oraz konsorcjum firm: MS-EKO Sp. z o.o. ; EKO-MAX Recykling Sp. z o.o. i sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej.
Złożone oferty
W przetargu na odbiór odpadów z Legionowa wpłynęły 4 oferty, z których 2 (konsorcjum PARTNER Dariusz Apelski Sp. z o.o., PARTNER Sp. z o.o. Sp. K. oraz konsorcjum RDF Sp. z o.o., ; MPK PURE HOME Sp. z o.o.) mieściły się w zaplanowanym na ten cel przez miasto budżecie (32 mln 400 tys. zł). Natomiast oferty dwóch pozostałych podmiotów (firmy PreZero Bałtycka Energia Sp. z o.o. oraz konsorcjum firm: MS-EKO Sp. z o.o. ; EKO-MAX Recykling Sp. z o.o.) przekraczały zaplanowany przez miasto ten budżet. Po otwarciu ofert Gmina do 3 z tych podmiotów wystosowała wezwania do złożenia wyjaśnień z powodu rażąco zaniżonych cen. Pisaliśmy o tym w TiO nr 36/2023, nr 40/2023 oraz nr 41/2023.
Prorok w ratuszu?
Wezwania do wyjaśnień były ponawiane. Podczas sesji Rady Miasta Legionowo w październiku 2023 r. radny Bogdan Kiełbasiński pytał czy jest jakiś problem z rozstrzygnięciem tego przetargu, ponieważ minęły już 2 miesiące od otwarcia ofert. W odpowiedzi z-ca prezydenta Marek Pawlak stwierdził, że miasto wystąpiło do oferentów o dodatkowe wyjaśnienia i że obecnie trwa ich analiza. Pawlak mówił również, że czego by ratusz nie zrobił, to jego zdaniem sprawa i tak skończy się odwołaniem do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Wskazywał też, że nie zawsze najkorzystniejsza oferta jest ofertą najniższą.
Rozstrzygnie KIO
Jego słowa 27 listopada okazały się prorocze. Miasto nie wybrało najniższej, ale drugą z kolei ofertę pod względem ceny. Ponadto niebawem okazało się, że od takiego rozstrzygnięcia odwołały się do KIO dwie pozostałe firmy. Konsorcjum RDF Sp. z o.o., MPK PURE HOME Sp. z o.o., które zaoferowało najniższą cenę, twierdziło że ich oferta została odrzucona przez miasto niezgodnie z prawem. Natomiast konsorcjum MS-EKO i EKO-MAX, które obecnie odbiera śmieci z Legionowa, uważa, że oferta firmy PARTNER, która wygrała przetarg była zaniżona.
Dodatkowym smaczkiem tej sytuacji, jest to, że 2 lata temu odbył się podobny przetarg. Brały w nim udział niemal te same podmioty. Wówczas także żądano wyjaśnień z powodu rzekomo rażąco zaniżonych cen i przeciągano rozstrzygnięcie przetargu. W efekcie 2 najniższe oferty zostały odrzucone, a miasto zawarło umowę na odbiór odpadów, na lata 2022-2023, z konsorcjum firm MS-EKO i EKO-MAX.
Obecnie trwa procedura odwoławcza przed Krajową Izbą Odwoławczą. Do tej pory odbyły się dwie rozprawy. Rozstrzygniecie powinno nastapić się w styczniu br.
Wojciech Dobrowolski
Komentarze
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS