Uczniowie drugiej klasy Technikum w zawodzie technik weterynarii z ZSCKR w Leśnej Podlaskiej wzięli udział 4 października w ciekawych zajęciach terenowych.
W ramach zajęć praktycznych uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa odwiedzili gospodarstwo bydła mlecznego państwa Kalinowskich w Starej Kornicy, gdzie pod okiem lekarza weterynarii Krzysztofa Korolczuka mieli okazję zdobyć praktyczną wiedzę na temat prawidłowego przeprowadzania badania klinicznego oraz diagnostyki chorób u bydła.
Na początku uczniowie przeprowadzili wywiad z właścicielem o zauważonych objawach i przebytych chorobach u dwóch krów. Następnie przystąpili do oceny warunków zoohigienicznych w gospodarstwie, opisali aktualny stan badanych zwierząt i dokonali pomiaru podstawowych parametrów życiowych, takich jak tętno, oddechy i temperatura. Zbadali błony śluzowe, węzły chłonne i osłuchali płuca oraz serce. Udało się wysłuchać rzężeń w płucach badanego zwierzęcia, co potwierdziło przypuszczenia o chorobie układu oddechowego.
W dalszej kolejności uczniowie, pod nadzorem lekarza weterynarii, zbadali układ pokarmowy, przypominając sobie wiedzę teoretyczną o licznie i położeniu żołądków u krów, a także omówili najczęściej spotykane problemy związane z przeżuwaniem i trawieniem u bydła. Nauczyli się również, jak należy prawidłowo pobrać materiał do badań diagnostycznych (mocz, krew, mleko) i omówili metody i kierunki badań pobranych próbek.
Następnie lekarz przeprowadził tzw. badanie rektalne i wykonał USG rektalne celem wykrycia wczesnej ciąży. Udało się zaobserwować płód, co bardzo ucieszyło badających oraz właścicielkę stada. U kolejnej sztuki przeprowadzono zabieg inseminacji.
Na koniec zbadano krowę, u której stwierdzono ropień kończyny tylnej. Uczniowie dowiedzieli się, jakie postępowanie należy w takiej sytuacji przeprowadzić, tak aby skrócić cierpienie zwierzęcia i opatrzyć zmianę w bezpieczny sposób.
To był bardzo pracowity dzień!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS