A A+ A++

Jeszcze w tym miesiącu Łęczna ma uruchomić aplikację, która pomoże weryfikować deklaracje śmieciowe. Algorytm sprawdził się w Świdniku, gdzie w ubiegłym roku pomógł wyłapać 1,3 tys. osób niepłacących za odpady.

Elektroniczny system w Łęcznej porówna dane pochodzące z kilku instytucji: ewidencji ludności, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w tym osoby pobierające świadczenia 500 +, a także dane ze szkół i przedszkoli, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowej. Właściciele lokali, w których doszło do nieprawidłowości poproszeni zostaną o złożenie wyjaśnień i ewentualnej korekty deklaracji. Szacuje się, że może to być nawet kilkaset osób.

Burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski podkreślił, że cyfryzacja jest jednym ze sposobów uszczelniania systemu śmieciowego. „Obawiać powinny się jedynie osoby, które śmieci produkują, ale nie uiszczają należnej opłaty, przez co wszyscy pozostali płacą więcej” – zaznaczył i dodał, że Łęczna chce skorzystać w tym zakresie z doświadczeń Świdnika, który na początku października udostępnił nieodpłatnie system do weryfikacji deklaracji śmieciowych.

W ubiegłym roku aplikacja pomogła wyłapać w Świdniku 1,3 tys. osób niepłacących za śmieci. Musiały one poprawić deklarację, a także ponieść opłatę wstecznie nawet do 5 lat. Rekordzista musiał zapłacić 2 tys. złotych zaległości.

Zdaniem burmistrza Waldemara Jaksona, program jest dobrym narzędziem prewencyjnym. „Mieszkańcy sami się do nas zgłaszają, aby poprawić złożoną deklarację”.

W Łęcznej do weryfikacji deklaracji śmieciowych włączy się także Straż Miejska. Od września funkcjonariusze uzyskali nowe uprawnienia i mogą kontrolować prawidłowość złożonych deklaracji. Nałożony przez mundurowych mandat może wynieść 500 zł.

reklama reklama

Aplikacja ma ruszyć jeszcze w październiku. Obecnie trwa końcowy etap aktualizacji bazy danych.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIATA: ryzyko zarażenia koronawirusem w samolocie niewielkie. 44 przypadki na 1,2 miliarda podróżnych
Następny artykułKobiety, wino i śpiew ukryte w porcelanie. Prawie 120 okazów w muzeum