A A+ A++

Była tu największa w Warszawie łaźnia, siedziba producenta słynnego mydła Jeleń, muzeum kolejowe i twierdza Niemców. Dziś gmach Mazowieckiego Centrum Stomatologii nadal góruje nad Mariensztatem. Trwa remont budynku, który ma przywrócić mu przedwojenny wygląd.

Gmach Mazowieckiego Centrum Stomatologii góruje nad Mariensztatem, witając osoby wjeżdżające mostem Śląsko-Dąbrowskim na lewy brzeg Wisły. Jest pamiątką po skali przedwojennej zabudowy podnóża Starówki i jednym z nielicznych budynków w rejonie, który przetrwał wojnę. 

Największa łaźnia w Warszawie

Historia budynku przy ul. Nowy Zjazd 1 zaczyna się w latach 40. XIX wieku, gdy pomiędzy Starym Miastem a mostem łyżwowym powstał tzw. Wiadukt Pancera. Wkrótce most łyżwowy został zastąpiony przez pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę – most Kierbedzia, a wkrótce później – w latach 1867-68 – przy jego południowej ścianie powstała największa w ówczesnej Warszawie łaźnia parowa. Obiekt, założony na planie litery “U”, miał trzy piętra, kotłownię z wysokim kominem na dziedzińcu oraz dwuspadowy dach w środkowej części i trójspadowy w bocznych skrzydłach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTak wyglądają groby znanych nowotarżan i nie tylko (zdjęcia)
Następny artykułWypadek przy Biedronce na Bugaju