A A+ A++

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania dokumentujące pierwsze użycie przez Rosję w Ukrainie bomby kasetowej RBK-500.

Rosyjskie wojsko po raz pierwszy użyło w Ukrainie bomb kasetowych RBK-500
/Twitter

Rosyjskie wojsko po raz pierwszy użyło bomb kasetowych RBK-500 przeciwko pozycjom Sił Zbrojnych Ukrainy w pobliżu wsi Staromajorskoje w obwodzie donieckim. Amunicja kasetowa to amunicja zawierająca od kilku do kilkuset ładunków małego wagomiaru, tzw. subamunicji, która w zaprogramowanym momencie bądź po wykryciu celu w polu rażenia jest uwalniana z głowicy bądź bomby kasetowej siłą wybuchu niewielkiego ładunku prochowego lub siłą odśrodkową. Amunicja kasetowa może zawierać subamunicję o różnym działaniu (odłamkową, przeciwpancerną, chemiczną itp.), która eksploduje w powietrzu nad celem, a pole jej rażenia obejmuje ogromny obszar, nawet wielkości stadionu piłkarskiego.

Rosja zrzuciła na Ukrainę bombę kasetową RBK-500

Tym samym amunicja kasetowa stwarza zagrożenie dla ludności cywilnej i to nie tylko w czasie ataków, ale i po nich. Niewybuchy działają później jak miny, tj. mogą zabijać, ranić i okaleczyć cywilów długo po zakończeniu konfliktu, a ich zlokalizowanie i usunięcie jest kosztowne (mówi się, że w Wietnamie ludzi do dziś giną przez niewybuchy pozostawione przez siły amerykańskie i wietnamskie). Z tego właśnie powodu 111 krajów zdecydowało się w 2008 roku podczas konferencji w Dublinie podpisać zakaz używania amunicji kasetowej, a do dziś sygnowały go łącznie 123 kraje. Nie ma jednak wśród nich Rosji, Ukrainy, Chin, USA czy… Polski.

RBK-500 – co to za amunicja?

RBK-500 to rosyjska bomba kasetowa wagomiaru 500 kg znajdująca się na uzbrojenia lotnictwa wojskowego Federacji Rosyjskiej od 1987 roku. Ma cylindryczny korpus z wzmocnionym czepcem balistycznym i składanymi brzechwami i jest wyposażona w spadochron hamujący umożliwiający zrzuty z małej wysokości.

Bomba produkowana jest na pewno w sześciu, a prawdopodobnie dziewięciu odmianach różniących się zastosowaną subamunicją. Znane wersje przenoszą: 126 bomb odłamkowych AO-2.5RT, 10 bomb odłamkowo-burzących OFAB-50, 10 bomb przeciwbetonowych BetAB-M, 8 bomb paliwowo-powietrznych ODAB-35, 12 bomb przeciwczołgowych SPBE-D i 252 bomby przeciwczołgowe PTAB-1M.

Jak możemy przeczytać w twitterowym wpisie ppłk. rez. Ma … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAbp Galbas w Światowy Dzień Ubogich: nie pozwól się traktować jak śmieć
Następny artykułUwaga na “łańcuszki szczęścia” i inne pułapki w sieci