A A+ A++

Potencjalne zyski będą wynikać z tego, iż bankowi emitenci kwitów depozytowych mogą zgodnie z umowami naliczyć odsetki i kary, gdy Rosjanie anulują swoje kwity depozytowe. Przypomnijmy, że kwity depozytowe są papierami wartościowymi, które są przedmiotem obrotu na zagranicznych rynkach.

Za granicą notowane są kwity depozytowe wielu największych rosyjskich firm. Jednak po napaści Rosji na Ukrainę zachodnie giełdy zawiesiły obrót tymi papierami, a Moskwa chce, aby kwity te, reprezentujące akcje firm, wróciły na moskiewski parkiet. Nastąpiło to po tym, jak notowania rosyjskich firm tąpnęły. Na przykład kurs największego rosyjskiego pożyczkodawcy, Sberbanku, na giełdzie w Londynie runął o ponad 90 proc.

– Kiedy akcje tutaj (w Rosji) są znacznie droższe, nie ma sensu tam nimi handlować. Dlatego nasze rosyjskie akcje, rosyjskie firmy, będą musiały tu wrócić, chyba że rząd podejmie inną decyzję – powiedział na początku kwietnia minister gospodarki Maksym Reszetnikow.

Nie jest jasne, ile firmy i banki mogą ostatecznie zarobić, jeśli dojdzie do wycofania kwitów depozytowych, jednak jak dowiedział się Reuters od osób zaznajomionych ze sprawą, potencjalnie mogą to być setki milionów dolarów.

Istnieje ponad 30 kwitów depozytowych rosyjskich firm, m.in. Gazpromu, Rosnieftu, Łukoila i Norilsk Nickel, wyemitowanych przez BNY Mellon, Deutsche Bank, Citigroup, JP Morgan, które były w obrocie m.in. na rynku amerykańskim i europejskim.

Jeśli Moskwa usunie rosyjskie kwity depozytowe z zagranicznych rynków, banki będą musiały anulować te produkty. Według trzech źródeł Reutersa banki mogłyby pobierać opłaty za te papiery, mimo iż niektórzy twierdzą, że opłaty nie powinny być naliczane. Jeden z zarządzających globalnymi aktywami powiedział, że jeśli Rosja uchwali ustawę o wycofaniu z zagranicznych giełd, nie powinno być żadnych opłat, ponieważ nie będzie w tej sprawie żadnego wyboru. Pozostałe dwa źródł … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLisicki: Część rządu i opozycji jest w amoku. Utrudniajmy życie Rosjanom, ale nie za wszelką cenę
Następny artykułSP 11 znowu chce „Być jak Ignacy”