A A+ A++

Poznaniacy chętnie wspierają kwestę na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Pieniądze na odnowę najbardziej podniszczonych nagrobków od 23 lat zbierają przewodnicy z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Datki do puszki przyjmuje między innymi Jędrzej Stefan Oksza-Płaczkowski z Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.

Muszę powiedzieć, że poznaniacy nie żałują na piękny, urokliwy, szlachetny Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan. Mamy też znicze i one służą do wzbogacenia naszego kwestowania. Jest kilka grobów, które powinny zostać odnowione i stąd nasza działalność, i kwesta.

Dziś kwesta potrwa do zamknięcia cmentarza o godzinie 18. Przewodnicy zbierali datki także wczoraj i będą to robić jeszcze jutro. 5 listopada odbędzie się przechadzka po cmentarzu w ramach podziękowania za wsparcie zbiórki. Kwota zebrana podczas wszystkich akcji przekroczyła już 150 tysięcy złotych.

Na cmentarzu na poznańskim Wzgórzu Świętego Wojciecha spoczywają między innymi dowódca Powstania Wielkopolskiego generał Taczak i prezydent Poznania Cyryl Ratajski.

Członkowie i sympatycy Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego kwestują na jedynym cmentarzu w Środzie Wielkopolskiej. Cel zbiórki to remont zabytkowych grobów. Dzięki corocznej kweście Średzkie Towarzystwo Kulturalne wyremontowało dotychczas kilkanaście zabytkowych i zapomnianych grobowców i nagrobków.

Samorządowcy, politycy, aktorzy, ludzie kultury, harcerze, dziennikarze kwestują dziś w Kaliszu na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy w Kaliszu.

Przy kaliskiej Rogatce znajduje się zespół trzech nekropolii, które są ewenementem w skali kraju. Obok siebie są położone cmentarz katolicki, ewangelicko- augsburski i prawosławny. Świadczą o wielokulturowej historii Kalisza. Wiele z cennych nagrobków nie ma już opiekunów, rodzin, które zadbałyby o ich stan, dlatego wolontariusze zabiegają o każdą złotówkę aby te nagrobki ratować– mówi Anna Woźniak z Urzędu Miasta Kalisza.

Staramy się zwrócić uwagę na pewne zanikające formy pomników nagrobnych, bo cmentarz jest miejscem pamięci ale jest też miejscem sztuki cmentarnej i sztuki, która się zmieniała bardzo od połowy XIX wieku do czasów nam współczesnych. Dlatego zdecydowaliśmy o wyborze tych dwóch nagrobków, ponieważ ich zniszczenie spowodowałoby praktycznie fakt że tego typu obiektów już na tym cmentarzu by nie było. 

W tym roku datki są zbierane na odnowienie nagrobka Anny ze Stokowskich Radwan Babskiej, który znajduje się na rzymskokatolickim Cmentarzu Miejskim przy kaliskiej Rogatce. Zbiórka do puszek odbywa się jednocześnie na dwóch nekropoliach: Cmentarzu Komunalnym przy ul. Poznańskiej oraz Cmentarzu Miejskim przy ul. Górnośląskiej.

Na cmentarzu parafialnym przy ulicy Chrobrego w Międzychodzie dziś coroczna kwesta na rzecz prac porządkowych i remontowych. Na nekropolii znajduje się bowiem wiele zabytkowych i często zapomnianych grobów. Wiele z nich udało się minionych latach odrestaurować właśnie dzięki akcji społeczników. Początek zbiórki o godzinie 19:00.

Kibice Lecha Poznań kwestują, by odnowić groby bohaterów. W Obornikach i Objezierzu zbierają pieniądze wraz z harcerzami. Akcja ma długa tradycję. Jak co roku sympatycy Kolejorza i druhowie zbierają do puszek pieniądze, które przeznaczone zostaną na rzecz kolejnego etapu odnowienia grobów Powstańców Wielkopolskich. Kwestujących będzie można spotkać także na innych, wybranych nekropoliach w Wielkopolsce.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCztery bramki i pewny awans Kolejorza