A A+ A++

Carla Rabezzana, kuzynka Jorge Mario Bergoglio, która 8 listopada skończyła 90 lat, powita go w swoim domu w Portacomaro w sobotę 19 bm., w dniu przeznaczonym na prywatne spotkania papieża Franciszka w czasie jego wizyty w Asti. W rozmowie z dziennikarzami Rabezzana wspomina rozmowy telefoniczne ze zwrotami w dialekcie piemonckim i opowiada, że wraz z innymi krewnymi przygotują obiad z tradycyjnymi piemonckimi potrawami.

Carla Rabezzana czeka na papieża Franciszka, w mieszkaniu w Portacomaro, w którym mieszka od 2015 roku, po tym jak została wdową. „Kuzyn Giorgio”, jak wszyscy krewni w Asti nazywają Jorge Mario Bergoglio, papieża Franciszka od 13 marca 2013 r., przyjeżdża do Piemontu z okazji jej 90. urodzin, które przypadły 8 listopada, i Carla Rabezzana jest bardzo zajęta. Na sobotę 19 ma być przygotowany rodzinny obiad, na którym będzie pięcioro innych kuzynów z rodzinami, którzy przyjadą z Turynu, Vaglierano i Tigliole.

Kuzynowska więź sięga roku 1974, kiedy jeszcze 40-letni Jorge Mario był księdzem profesorem. „Wyjeżdżał na studia do Frankfurtu. Przyjechał do Turynu, aby spotkać się z „krewnymi, z którymi utrzymywał stały kontakt”. Odtąd, gdy ks. Bergoglio, późniejszy kardynał, wracał do Włoch, by udać się do Watykanu, „zwykle raz w roku”, zawsze odwiedzał ją w Turynie, gdzie Carla, zamężna z Angelo i mająca dwóch synów, gościła go przez tydzień. „Nawet chodziliśmy razem na mszę” – wspomina. „Powinien był przyjechać już w marcu 2020 r., mieliśmy już zorganizowany obiad”, wspomina Rabezzana, ale projekt upadł z powodu nadejścia pandemii. „Bo on – jak mówi – jest bardzo przywiązany do tej ziemi”.

Wyznała, że przede wszystkim pragnie uściskać kuzyna, gdyż nie widzieli się trzy lata, od końca 2019 roku, przed pandemią, kiedy pojechała z rodziną do Watykanu. „A potem porozmawiamy, jak to robimy przynajmniej raz w miesiącu przez telefon, jako kochający się krewni. Zapytam go o jego kolano, które teraz go boli. Opowiada mi o tym, gdy rozmawiamy przez telefon” – powiedziała Carla.

Wyznała, że często rozmawiają po piemoncku, ponieważ papież jest bardzo przywiązany do tej ziemi, którą uważa za swoją, nie tylko rodziców, i bardzo dobrze rozumie dialekt, w którym mówili jego dziadkowie. „Często pyta mnie `Jak się masz?` po piemoncku i robi inne żarty w dialekcie. Potem pyta mnie o moich dwóch synów, jednego mieszkającego w okolicach Turynu, a drugiego w prowincji Bergamo, wspominamy też mojego męża Angelo, którego nie ma już z nami” – wyznała.

Na sobotni obiad razem z innymi kuzynami będzie pieczone mięso i dużo warzyw, a potem będzie bunet, budyń na bazie kakao typowy dla kuchni piemonckiej. „Tort urodzinowy zjemy w niedzielę, na obiedzie z biskupem, po Mszy św.” – powiedziała Rabezzana.

Papież niestety nie pojedzie do miejsca urodzenia swoich dziadków Giovanniego Angelo i Rosy w Bricco Marmorito, przysiółku Portacomaro, bo już wielokrotnie tam jeździł, nawet jako kardynał.

Papież uda się do Asti w sobotę 19 listopada w godzinach popołudniowych. Spotka się tam prywatnie ze swoimi krewnymi, a okazją do wizyty będą 90. urodziny jego kuzynki. Z kolei w niedzielę 20 listopada Ojciec Święty będzie przewodniczył Mszy św. w katedrze w Asti o godz. 11.00, po czym w godzinach popołudniowych powróci do Rzymu.

Dziadkowie papieża Franciszka, Giovanni i Rosa Bergoglio oraz jego ojciec Mario Giuseppe Bergoglio wyruszyli do Argentyny z Portacomaro w lutym 1929 roku.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOryginalnie i z pazurem. Matylda Damięcka na gali plebiscytu #Wszechmocne
Następny artykułSkupia blisko 100 firm w województwie i świętuje 20 lat. Świętokrzyski “Lewiatan” i gala w Targach Kielce