Blisko 30 proc. firm z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw jest zainteresowanych możliwością rozłożenia płatności na raty; głównie są to firmy budowalne, usługowe i transportowe, a średnia wartość transakcji to 8,3 tys. zł – wynika z badania firmy faktoringowej NFG.
Według autorów badania “Finansowanie zakupów firmowych” rynek BNPL (Buy Now Pay Later, czyli usług odroczenia płatności) rozwija się dynamicznie, a możliwość rozłożenia płatności na raty coraz częściej interesuje firmy z sektora MŚP.
“Przedsiębiorcy często rezygnują z większych zakupów ze względu na wysokie koszty jednorazowe” – oceniono. Dodano, że możliwość odroczenia płatności “zwiększyłaby ich zdolność do realizacji inwestycji”. Poinformowano, że najczęściej z takiej formy finansowania korzystają firmy budowlane (29 proc.), usługowe (23 proc.) i transportowe (16,2 proc.).
Reklama
Cytowany w badaniu Emanuel Nowak z NFG stwierdził, że “81 procent firm decyduje się na 12 rat, a średnia wartość transakcji wynosi 8,3 tys. złotych”. Zaznaczył, że na raty kupowane są m.in.: narzędzia, urządzenia, surowce, a także szkolenia, licencje i usługi marketingowe.
“Przedsiębiorcy, zwłaszcza z sektora MŚP, nie są w stanie ponosić jednorazowych, dużych wydatków na rozwój czy zakup niezbędnych materiałów, co sprawia, że szukają alternatywnych form finansowania” – ocenił Nowak.
Autorzy badania przypomnieli, że usługi BNPL bazują na weryfikacji finansowej, która ma na celu ograniczenie ryzyka niewypłacalności. “Przeterminowane zobowiązania notowane w KRD mogą skutecznie zablokować dostęp do tej usługi” – podkreślono w badaniu. Poinformowano, że w ciągu pięciu lat firmy BNPL z KRD pobrały blisko 10 mln informacji gospodarczych o osobach fizycznych i przedsiębiorstwach. W ubiegłym roku takich raportów pobrano 3,2 mln, a w bieżącym dotychczas – 2,8 mln.
Badanie zostało przeprowadzone w I kwartale 2022 r. przez IMAS International na zlecenie firmy faktoringowej NFG na celowej próbie 501 mikro oraz małych firm, techniką mieszaną CAWI oraz CATI. (PAP)
jls/ mmu/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS