A A+ A++

W piątek, 16 kwietnia odbędzie się retransmisja online koncertu „I zimniutki kamień będzie mym kochaniem”, podczas którego wystąpili studenci Wokalistyki Estradowej Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Studenci Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego. W programie znajdą się zarówno utwory z cyklu „Dwanaście pieśni kurpiowskich na głos i fortepian” Karola Szymanowskiego, jak i pieśni kurpiowskie, z Mazowsza i Śląska oraz współczesne pieśni zespołów ludowych: Kapela ze wsi Warszawa, Rokiczanka czy Sutari.

Ich motywem przewodnim najczęściej są prawdziwa, choć często nieszczęśliwa miłość, rozterki w małżeństwie, bolesne rozstania i tęsknoty.

Tytuł koncertu zaczerpnięty został z fragmentu utworu „Sukienka” zespołu Chłopcy kontra Basia, którego twórczość stanowi kontrę wobec muzycznej tradycji ludowej i który ma na koncie współpracę z katowicką sceną przy niejednym spektaklu. Retransmisję nagranego w marcu koncertu będzie można bezpłatnie oglądać na kanale YouTube Teatru Śląskiego.

Początek o godz. 19. Link: https://www.youtube.com/channel/UCNa_jh65zN-PzE8I4sY21Sw

Koncert z nowym kierownikiem

W piątek 16 kwietnia Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą swojego nowo powołanego kierownika artystycznego Yaroslava Shemeta organizuje koncert muzyki epoki romantyzmu. W sali koncertowej im. Karola Stryji rozlegną się dźwięki ósmych symfonii Franza Schuberta i Antonina Dvorzaka, które zachwycają wielością emocji, różnorodnością brzmienia i ogromem obrazów muzycznych.

Dwuczęściowe dzieło Schuberta, znalezione kilka dekad po jego śmierci, jest dziś jednym z najpopularniejszych utworów symfonicznych. Z kolei typowa, czteroczęściowa symfonia Dvorzaka charakteryzuje się wielkim bogactwem melodycznym. Transmisja odbędzie się poprzez profil na Facebooku filharmonii.

Początek o godz. 19. Link: https://www.facebook.com/events/722111468468998

Matinee z Glassem 

W niedzielę 18 kwietnia odbędzie się transmisja koncertu z kompozycjami Philipa Glassa w wykonaniu składów kameralnych orkiestry Aukso. 

Philip Glass to amerykański kompozytor i pianista, którego wszechstronność zadziwia: krąży między gatunkami – od nagradzanej muzyki filmowej przez symfonie po operę – a czego się nie dotknie, zamienia w muzyczne złoto. Zanim poświęcił się muzyce, ukończył… matematykę i filozofię i to bardzo wiele mówi o jego twórczości, która jest: szalenie precyzyjna, o misternej konstrukcji i zarazem pełna głębi, uduchowiona.

Artysta studiował kompozycję w nowojorskiej Julliard School, a także w Paryżu u Nadii Boulanger. Tam zetknął się również z muzyką indyjską, później tybetańską i afrykańską, które wywarły niemały wpływ na jego własną twórczość. Komponuje opery, symfonie i utwory na składy kameralne, ale równie chętnie zanurza się w świat muzyki popularnej (symfonie na kanwie albumów „Low” i „Heroes” Davida Bowiego). Plastyczne kompozycje Glassa szybko zwróciły na niego uwagę świata filmu i nie sposób wyobrazić sobie takich filmów jak „Koyaanisqatsi”, „Truman Show” czy „Godziny” z inną muzyką.

W programie koncertu usłyszymy: Kwartet smyczkowy nr 1, Kwartet smyczkowy nr 7 i „The Not-Doings of an Insomniac” – utwór, który powstał w wyniku częstych podróży kompozytora do miast w różnych strefach czasowych, co wywoływało u niego bezsenność. Glass spożytkował owe godziny „bezsensownego czuwania” na skomponowanie dzieła.

Początek o godz. 12. Link: https://www.youtube.com/channel/UCdmPetRevCNAHVSugQiaojA/featured

Inkubator Muzyczny

Mysłowicki Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w projekcie, który nazywa się „Inkubator Muzyczny”. Jego założeniem jest stworzenie bazy zespołów muzycznych, reprezentujących różne gatunki muzyczne, wokalistów, solistów, instrumentalistów, DJ-ów, którzy związani są z miastem. W ten sposób powstanie skompilowany obraz środowiska muzycznego, do którego będzie miał dostęp, za pośrednictwem internetu, każdy zainteresowany muzyczną działalnością, zarówno w zakresie tworzenia muzyki, jak i organizacji różnych imprez i wydarzeń. Ma to więc służyć lepszej orientacji na temat artystów działających w Mysłowicach, jak również przysłuży się promocji tychże. 

Pierwsze spotkanie odbędzie się w piątek, 16 kwietnia w formie live’a Q&A na Facebooku.  

– Podczas najbliższej transmisji na żywo chcielibyśmy opowiedzieć więcej na temat projektu, przybliżyć jego ideę, zaprezentować pierwszych wykonawców w naszej bazie, opowiedzieć o najbliższych planowanych wydarzeniach i ich formule, ale przede wszystkim – odpowiedzieć na Wasze pytania. Jeśli zastanawialiście się, czy warto zgłosić się do tego projektu i z czym wiąże się to uczestnictwo, jeśli jest coś, co chcielibyście jeszcze wiedzieć odnośnie Inkubatora Muzycznego – śmiało dołączajcie do naszej transmisji! – informują organizatorzy. 

Początek o godz. 18. Link: https://www.facebook.com/events/570353114360725/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpecjalne barwy kasku Giovinazziego
Następny artykułBitcoin – czy kryptowaluty zastąpią tradycyjną walutę?