A A+ A++

Kto dziedziczy darowiznę po śmierci obdarowanego? Czy można odwołać darowiznę już po śmierci obdarowanego?

“Moja żona otrzymała darowiznę pieniężną od swoich rodziców. Czy podlega ona dziedziczeniu? Na jakich zasadach?” (Marek)

Darowizna a majątek małżonków

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in. przedmioty majątkowe nabyte przez darowiznę, chyba że darczyńca inaczej postanowił.

W praktyce możliwa jest zatem darowizna do majątku wspólnego małżonków, jednak w przypadku braku takiego postanowienia darczyńcy darowizna będzie stanowiła majątek osobisty małżonka.

Dziedziczenie darowizny po śmierci obdarowanego

W przypadku śmierci obdarowanego darowizna wchodzi w skład masy spadkowej i podlega dziedziczeniu na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.

Jeżeli zatem obdarowany sporządził testament, to spadek po nim odziedziczą osoby w nim wskazane. W przypadku braku ważnego testamentu albo gdy żadna z osób powołanych w testamencie nie chce lub nie może być spadkobiercą, dochodzi do dziedziczenia ustawowego. W pierwszej kolejności do dziedziczenia z ustawy po zmarłym uprawniony jest małżonek oraz dzieci. W przypadku małżeństw bezdzietnych powołani są do spadku z ustawy małżonek spadkodawcy i rodzice. Dalsza kolejność dziedziczenia wynika z Kodeksu cywilnego.

Zobacz również:

Odwołanie darowizny po śmierci obdarowanego – czy możliwe?

Odwołanie wykonanej darowizny jest możliwe, gdy obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności. Zgodnie z art. 899 § 3 k.c. darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

Czy można odwołać darowiznę już po śmierci obdarowanego?

W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 listopada 2002 r. (II CKN 1395/00). Zdaniem sądu darczyńca lub spadkobierca nie może odwołać darowizny po śmierci obdarowanego, nawet jeżeli nie upłynął jeszcze termin określony art. 899 § 3 k.c. Ponadto Sąd Najwyższy podkreślił, iż przyczyną odwołania może być rażąca niewdzięczność obdarowanego, a nie jego spadkobierców.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1359);

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1740; ost. zm. Dz. U. z 2019 r., poz. 1495).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJapończycy chcą wylać radioaktywną wodę z Fukushimy do oceanu
Następny artykuł16 maja: IX Edycja Biegu „Tropem Wilczym” – Wałbrzych