Spore zamieszanie towarzyszyło Mistrzostwom Świata w Budapeszcie w finałowym pływaniu stylem grzbietowym. Ksawery Masiuk zdobył tam ostatecznie brązowy, a nie srebrny medal. Sędziowie zdecydowali o cofnięciu dyskwalifikacji Amerykaninowi Justinowi Ressowi, któremu przyznano złoty medal.

Ksawery Masiuk uzyskał w finale wynik 24,49, a więc o jedną setną sekundy gorszy od rekordu kraju, który ustanowił zaledwie dzień wcześniej w piątek 24 czerwca w półfinale. Pokonał wtedy 50 metrów stylem grzbietowym w 24.48 sekundy.

Warto przypomnieć, że Ksawery Masiuk obecnie trenuje w UKS G-8 Bielany Warszawa, a niegdyś rozpoczynał swoją karierę pływacką pod okiem Marcina Kacera w Brzesku.

Zapis finałowych zmagań na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym / sport.tvp.pl <==

– Jestem bardzo zadowolony, nie spodziewałem się, że mogę mieć medal.

Gdy patrzyłem na tablicę wyników i długo widziałem, że wyniki są nieoficjalne to obawiałem się, czy czasem dyskwalifikacja mnie nie dotknie.

Ostatecznie nie dotknęła nikogo, więc mam brąz – mówił po starcie Ksawery Masiuk.

W Budapeszcie poza Ksawerym Masiukiem medal w mistrzostwach świata w pływaniu wywalczyła również Katarzyna Wasick, która dopłynęła jako druga na dystansie 50 metrów stylem dowolnym.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!