“Ostatni dzwonek. Rozmowy o przyszłości lekcji religii” to tytuł książkowego wywiadu z księdzem Damianem Wyżkiewiczem.
Ksiądz Damian to były wikary z pabianickiej parafii NMP i ceniony katecheta z II LO, wyróżniony w ogólnopolskim konkursie “Nauczyciel Roku”. Ostatnio wystąpił jako rozmówca w książce wydanej przez Bibliotekę Więzi.
Nie boi się kontrowersyjnych tematów
W opisie nowości czytamy: “Temat lekcji religii raz po raz wchodzi do debaty publicznej, za każdym razem rozpalając społeczne emocje. W wielu z nas narasta irytacja na obecny stan rzeczy – oddalenie treści przekazywanych podczas katechezy od faktycznych wyzwań, przed jakimi stoją młodzi ludzie w XXI wieku w Polsce. Co z tym zrobić? Oddajemy głos człowiekowi, który w czasie tych lekcji znajduje się po niewygodnej stronie – za biurkiem nauczycielskim, a jednak przez uczniów nie jest postrzegany jako relikt przeszłości.
Niestandardowe podejście ks. Damiana Wyżkiewicza do prowadzenia lekcji religii sprawiło, że otrzymał wyróżnienie w konkursie Nauczyciel Roku 2019. Czym zdobył uznanie i zaufanie uczniów? Jak rozmawia z nimi o Bogu, przykazaniach, grzechu, modlitwie i budzącej się seksualności? Czy nie boi się kontrowersyjnych tematów, jak pedofilia w Kościele, gender, aborcja, homoseksualizm? I w końcu czy religia w szkole to w ogóle dobry pomysł? Takie pytania stawia mu dziennikarz i publicysta Dawid Gospodarek”.
Ilu uczniów na katechezie w Łódzkiem?
Z raportu opublikowanego w grudniu raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że w roku szkolnym 2019/2020 na lekcje religii w placówkach edukacyjnych uczęszczało 87,6 proc. uczniów (o 0,4 proc. mniej niż w poprzednim roku szkolnym). Najwyższy odsetek uczęszczających na lekcje religii odnotowano w diecezji pelplińskiej (99,2), rzeszowskiej (97,9 proc.) i przemyskiej (97,9 proc.), zaś najniższy w diecezji łódzkiej (76,2 proc.), warszawskiej (76,0 proc.) oraz warmińskiej (70,0 proc.).
Jak wygląda uczestnictwo w lekcjach religii w szkołach na terenie Pabianic?
Niedawno zapytaliśmy o to w kilku szkołach. Zagadnęliśmy też jednego z proboszczów. W związku z jesiennym wzrostem nastrojów antykościelnych, ulicznymi marszami po prawa kobiet do aborcji na żądanie można było spodziewać się odpływu młodzieży z lekcji religii. Padały odpowiedzi: “To pojedyncze przypadki”, “Niekoniecznie brak chęci nauki wynika z utraty wiary, gdyż widzę uczniów, którzy nie biorą udziału w katechezie w niedzielę w kościele”, “Nie chodzą, bo chcą mieć więcej czasu”, “Najwięcej zależy od katechety. Jak dobry – to uczniowie nie rezygnują”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS