A A+ A++

Publikacja z dnia: 26-09-2021 11:09

W Instytucie Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych „Krzyż Wolności i Solidarności” działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

To wzruszający moment dla nasz wszystkich. Dopiero się poznaliśmy, a już miałem zaszczyt wręczyć Wam Krzyże Wolności i Solidarności. Kiedy ja się rodziłem byliście dojrzałymi ludźmi, którzy zechcieli służyć ojczyźnie. Zapłaciliście za wolność moją i mojego pokolenia. Kim jesteście mówi ten Krzyż, opisuje każdego Was razem i z osobna – mówił Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

W imieniu odznaczonych przemówił Marek Majka:

Musieliśmy ukrywać się żeby nie dać się zdekonspirować, naszym obowiązkiem teraz jest przekazywać to co się wydarzyło. Pamiętam, jak z żoną byliśmy na pogrzebie ks. Jerzego i podszedł do mnie jakiś podporucznik mówiąc: możesz dostąpić wniebowstąpienia jak Twój księżulek – wspominał odznaczony.

Uroczystość poprowadził prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku. Zwieńczeniem wydarzenia był występ kwartetu smyczkowego.

Krzyże Wolności i Solidarności otrzymało tego dnia 57 działaczy opozycji demokratycznej, w tym Wojciech Perlik z Mierzyna (gm.Biskupiec).

Wojciech Maksymilian Perlik, ur. 21.11.1949 r.

W latach 1982–1989 był działaczem podziemnych struktur NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych i Duszpasterstwa Rolników. Po dniu 13 grudnia 1981 r. uczestniczył w organizowaniu struktur „Solidarności Rolniczej” na terenie gminy Biskupiec Pomorski i Nowe Miasto Lubawskie w woj. toruńskim. Był twórcą struktur Ruchu Oporu Rolników, w ramach którego zajmował się kolportażem ulotek, czasopism i innych nielegalnych wydawnictw oraz organizowaniem pomocy żywnościowej dla osób represjonowanych i internowanych. Był również organizatorem i uczestnikiem spotkań Duszpasterstwa Rolników odbywających się w różnych miastach na terenie kraju. W lutym 1989 r. wszedł w skład reaktywowanej Wojewódzkiej Rady Rolników NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, jako reprezentant gminy Biskupiec Pomorski. W związku z prowadzoną działalnością był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa w 1989 r.

Krzyż Wolności i Solidarności

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

(opr.gp fot.gp/ipn)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHoli Święto Kolorów w Lubartowie
Następny artykuł01 października: Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki – Kłodzko