A A+ A++

Do ogłoszonego przez Galerię Bielską BWA konkursu – 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 – zgłosiło się 511 artystek i 334 artystów (co stanowiło rekordową liczbę – 845 zgłoszeń). Wyboru dokonano spośród aż 2 535 prac.

Na Bielskiej Jesieni, inaczej niż w innych konkursach malarskich, nie ma ograniczeń wiekowych dla uczestników. Zatem rozrzut wiekowy artystów jest duży – najstarszy zakwalifikowany do konkursu malarz ma lat 85, a najmłodszy (w tym przypadku – malarka) lat 19. 

Regulamin konkursu nie narzuca też posiadania przez artystów profesjonalnego wykształcenia akademickiego – liczy się jakość ich malarstwa. 

Wśród zgłoszonych prac dominowały techniki klasyczne – olej, akryl, gwasz, tempera jajowa. Zdarzyła się jednak tkanina w technice pętelkowej, plastelina, lakier do paznokci, wycinanka, inkrustacja i asamblaż.

W wyniku dyskusji, po przeglądzie prac nadesłanych w wersji elektronicznej, jurorzy wybrali do drugiego etapu 121 prac 84 artystek i artystów.

Ekspresja i nostalgia

Z racji dziwnych ostatnich miesięcy naznaczonych pandemią wiele obrazów miało specyficzny klimat.

– Z jednej strony dużo było płócien o charakterze eskapistycznym, magicznym i bajkowym, które pod pozorem całkowitej fantazji przemycały nastrój lęku, przerażenia i bezradności, z drugiej – było też trochę obrazów nawiązujących do konkretnych wydarzeń i sytuacji społeczno-politycznej, ulicznych manifestacji i strajków kobiet – informuje prof. Anna Markowska, przewodnicząca tegorocznego jury. 

Liczne prace nawiązywały dialog z innymi mediami – fotografią, światem cyfrowym, filmem, komiksami), twórcy innych nawiązywały do wyobraźni dziecięcej i art brut, efektu negatywności i bajkowej psychodeli. W konkursie znalazły się też nieliczne dzieła wyrażające radość życia, a także pejzaże i ludzkie przestrzenie skażone widmem katastrofy klimatycznej. Pojawiły się również prace w klimacie undergroundu, z mrocznymi miejscami. 

Nadesłane na konkurs prace są też utrzymane w poetyce surrealizującej (onirycznej, fantastycznej, geometryzującej, rokokowej). Inne nawiązują do komiksów i gier komputerowych, jeszcze inne – do świata fauny i flory. 

– Bardzo wiele prac wykazało się zaskakującym poczuciem humoru autora, parafrazującego znane arcydzieła lub wizerunki postaci historycznych. Czasami chodzi po prostu o wywołanie beztroskiego i ożywczego śmiechu, niekiedy jednak o gorzką ironię i poważniejszy przekaz polityczny. Wyobraźnia młodych artystów oscyluje chwilami wokół przetworzeń rdzennych pozaeuropejskich kultur, trybalnych motywów, tzw. tribali, będących niegdyś estetyką ostentacyjnie żenującą, a dziś – wyrafinowaną i wielkomiejską. Wiąże się to m.in. z poszukiwaniem tożsamości i odkrywaniem własnej seksualności. Obok postaw feministycznych zauważyć można deklaracje związane z coming outem – dodaje Anna Markowska.

W jury tegorocznego biennale zasiedli: prof. Anna Markowska (przewodnicząca jury) – historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka (Wrocław); Anda Rottenberg – historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka (Warszawa); Agata Smalcerz  – historyczka sztuki, kuratorka, dyrektor Galerii Bielskiej BWA (Bielsko-Biała); Jarosław Fliciński – artysta wizualny (Warszawa, Esteval – Portugalia); dr hab. Michał Zawada – artysta wizualny, nauczyciel akademicki w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (Kraków). Obrady odbyły się w obecności kuratorki Bielskiej Jesieni, Grażyny Cybulskiej.

– Zapowiada się, że na 45. Bielskiej Jesieni obok mocnej ekspresji, wręcz krzyku prosto z trzewi, zobaczymy oniryczne i magiczne wizje, nostalgiczne wspomnienia z czasów przedpandemicznych, proste radości z zapisu istnienia tu i teraz oraz fantazje inspirowane kulturą globalną – podsumowuje ten etap przewodnicząca jury. 

W listopadzie wystawa i finał

Nazwiska 84 artystów zakwalifikowanych do II etapu konkursu znajdują się na stronie internetowej: www.bielskajesien.pl.

Drugie posiedzenie jury biennale zaplanowano na koniec sierpnia. Komisja, po obejrzeniu oryginałów prac, wybierze obrazy, które zostaną zaprezentowane na wystawie finałowej. Zgodnie z regulaminem biennale, jury ma prawo do zweryfikowania swoich wstępnych ocen. Podczas obrad zostaną również wybrane prace do nagród i wyróżnień.

Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi w dniu wernisażu. Otwarcie wystawy pokonkursowej 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 odbędzie się w piątek, 12 listopada, o godz. 18.

Wystawa potrwa do 31 grudnia 2021 roku.

Trwa głosowanie internautów

Trwa także głosowanie internautów na najciekawszego artystę Bielskiej Jesieni 2021. Na stronie internetowej Bielskiej Jesieni – www.bielskajesien.pl, w zakładce Galeria wirtualna, można obejrzeć prace nadesłane na konkurs i, bez względu na ocenę jury, wybrać swojego faworyta lub faworytów.

Nazwisko artysty, który zbierze największą liczbę głosów online, zostanie podane 30 września na www.bielskajesien.pl oraz na stronie internetowej Galerii Bielskiej BWA – www.galeriabielska.pl.

Wśród osób, które wezmą udział w głosowaniu, zostaną rozlosowane nagrody.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNic nie jest jeszcze pewne…
Następny artykułWielka strata dla polskiego jazzu. Zmarł Wojciech Karolak