Minionej doby do Polski próbowało nielegalnie wejść 43 cudzoziemców. Większość z nich przekroczyła graniczną rzekę w okolicach Białowieży.
Większość z cudzoziemców (42 osoby) przeszło granicę polsko-białoruską przez rozlewiska rzeki Leśna Prawa na odcinku ochranianym przez placówkę w Białowieży. Zatrzymani migranci to obywatele m.in. Sierra Leone, Kenii, Republiki Południowej Afryki, Senegalu, Kamerunu, Ghany, Konga i Egiptu.
W dn.24.08 na terytorium🇵🇱próbowało nielegalnie przedostać się z🇧🇾43 cudzoziemców,w tym 42 osoby przez rozlewiska rzeki Leśna Prawa na odcinku #PSGBiałowieża
Zatrzymani cudzoziemcy to m. in.ob.Sierra Leone,Kenii, Republiki Południowej Afryki, Senegalu,Kamerunu,Ghany,Konga,Egiptu. pic.twitter.com/6s3uEEKvnL— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) August 25, 2022
Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku sierpnia doszło do ponad 700 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W lipcu zanotowano w sumie blisko 900 takich zdarzeń.
SG ocenia, że stalowe ogrodzenie zbudowane na granicy z Białorusią (trwają prace związane z uruchomieniem jeszcze tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i detektorów) spełnia swoje zadanie i jest realnym utrudnieniem dla nielegalnej imigracji. Wskazuje, że liczba prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła ostatnio dziesięciokrotnie, z 800 do maksymalnie ok. 80 prób na dobę.
Podlaski Oddział SG zwraca uwagę, że dzięki istniejącej barierze od kilku miesięcy nie notuje fizycznych ataków na funkcjonariuszy (rzucania kamieniami, oślepiania laserami). Nie ma też siłowych prób jej przekraczania przez duże grupy osób.
Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim i lubelskim. Wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą, niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.
(PAP), Robert Fiłończuk
opr. (orj)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS