A A+ A++
3 stycznia w Jarosławiu, przy ulicy Sikorskiego 5 (teren MOSiR), po raz pierwszy w tym roku pojawił się krwiobus – mobilny punkt poboru krwi. Akcja organizowana jest w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”. Krew mogą oddawać wyłącznie osoby pełnoletnie, a tytuł krwiodawcy upoważnia do wielu profitów.
fot. miasto Jarosław
Krwiobus w Jarosławiu stacjonuje pod halą sportową MOSiR, zawsze w godzinach porannych.


Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z siedzibą w Rzeszowie miesięcznie organizuje co najmniej kilkanaście akcji poboru krwi. Zarówno w dużych miasta, jak i wioskach.

Inicjatywa spotyka się z zainteresowaniem dosłownie wszędzie, także w Jarosławiu. Miasto zaplanowało harmonogram przyjazdów mobilnego punktu poboru krwi na cały rok.

Krwiobus będzie przyjeżdżać co miesiąc: 1 lutego, 1 marca, 3 kwietnia, 2 maja, 5 czerwca, 3 lipca, 1 sierpnia, 4 września, 2 października, 6 listopada, 4 grudnia. Stacjonuje w godzinach porannych przy hali MOSiR.

Kto może zostać dawcą?

Krwiodawcą może zostać osoba pełnoletnia, w wieku nieprzekraczającym 65 lat. Musi być to osoba ciesząca się dobrym zdrowiem, ważąca powyżej 50 kilogramów, która w ciągu ostatniego półrocza nie tatuowała się, nie robiła piercingu oraz nie stosowała akupunktury.

Również 6 miesięcy musi dzielić chętnego do oddania krwi od zabiegów operacyjnych oraz takich badań, jak gastroskopia, laparoskopia itp. Kolejnym warunkiem jest niezażywanie leków (nie dotyczy witamin, popularnych suplementów oraz tabletek antykoncepcyjnych).

W dzień oddania krwi nie można być na czczo, a wcześniej najlepiej wypić minimum 2 litry wody.

Kobiety mogą oddawać krew 4 razy do roku, mężczyźni nawet 6. Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml pełnej krwi.

Samo pobranie trwa zwykle 5 – 8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40 – 60 minut.

Profity płynące z krwiodawstwa

Każdemu, kto odda krew w punkcie poboru, przysługuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal (8 czekolad, 1 wafelek, 1 sok).

Poza tym zwolnienie z pracy i zajęć – każdy pracodawca jest zobowiązany zwolnić z obowiązku pracy pracownika będącego krwiodawcą.

Dodatkowym profitem są ulgi podatkowe. Odliczenie dokonuje się od dochodu (przychodu). Wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi.

Kto oddał więcej, ma lepiej

Wraz z kolejnymi litrami oddanej krwi otrzymuje się większe przywileje.

Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi, to jest osobom, które oddały 5 litrów (kobiety) i 6 litrów (mężczyźni) krwi, przysługują zniżki na niektóre leki, a także dostęp do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych, ponadto zniżki w komunikacji miejskiej, hotelach, a nawet restauracjach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł​Wydłuża się lista brakujących leków
Następny artykułPŚ w skokach. W sobotę pierwszy w sezonie konkurs drużynowy [ZAPOWIEDŹ]