Krótkowzroczność to dość powszechna wada wzroku, która pojawia się także u dzieci. Polega ona na pogorszeniu ostrości widzenia obiektów znajdujących się daleko, przy zachowaniu dobrego widzenia przedmiotów położonych blisko. Bez względu na wiek, wady wzroku wymagają odpowiedniej korekcji. Poznaj najważniejsze przyczyny krótkowzroczności u dzieci oraz sposoby zapobiegania rozwoju krótkowzroczności.
Wada wzroku – krótkowzroczność
Krótkowzroczność to wada wzroku, która wymaga właściwej korekcji. Warto zauważyć, że obecnie spora część społeczeństwa zmaga się z tym problemem zdrowotnym. Natomiast, jak informuje Fundacja „Okulistyka 21″ do 2050 roku połowa ludzkości będzie miała tę wadę wzroku. To jedna z najczęściej występujących wad wzroku, która na pogorszeniu ostrości widzenia na dalekie odległości. Jednocześnie zostaje zachowane prawidłowe widzenie obiektów znajdujących się blisko pacjenta. Więcej informacji na temat krótkowzroczności można znaleźć na stronie: https://miopia.pl/krotkowzrocznosc/.
Przyczyny krótkowzroczności i profilaktyka
Krótkowzroczność u dzieci i dorosłych to dość powszechny problem. Obecnie mówi się wręcz o epidemii tej wady wzroku. Przyczyną krótkowzroczności jest zbyt długa gałka oczna lub zbyt silne załamanie promieni świetlnych po przejściu przez rogówkę i soczewkę. W wyniku tych problemów z narządem wzroku pacjent ma spore trudności z widzeniem. Dlatego też wymaga regularnych badań okulistycznych, jak i dopasowanej korekcji wzroku do posiadanej wady. Układ optyczny oka w przypadku tej wady jest dość mocno zaburzony, dlatego też niekorygowana wada wzroku może doprowadzić do wielu trudnych konsekwencji zdrowotnych. Wśród nich należy wymienić: jaskrę, choroby plamki żółtej, zaćmę, znaczne upośledzenie widzenia lub nawet niepełnosprawność wzrokową.
Warto zauważyć, że ryzyko wystąpienia krótkowzroczności uzależnione jest od spędzania czasu w dzieciństwie. Im więcej dziecko przebywa na świeżym powietrzu, tym ryzyko jest mniejsze. Jest to związane z ekspozycją na światło naturalne, które w tym przypadku niesie wiele korzyści. Postęp technologiczny oraz presja w szkole to kolejne czynniki, które przyczyniają się do pojawiania się tej wady wzroku. Należy również wspomnieć o czynnikach genetycznych, ponieważ i one w tym przypadku odgrywają dużą rolę.
Soczewki kontaktowe czy okulary korekcyjne?
Wysoka krótkowzroczność wynosi powyżej -6 dioptrii, natomiast niska krótkowzroczność – poniżej -3 dioptrii. Do korekcji krótkowzroczności wykorzystuje się przede wszystkim okulary korekcyjne. Leczenie krótkowzroczności u dzieci może także uwzględniać soczewki kontaktowe, jednak ich stosowanie wymaga zachowania higieny na wysokim poziomie oraz odpowiedzialności ze strony małego pacjenta. Wysoką skutecznością charakteryzuje się również ortokeratologia oraz krople z atropiną w różnym stężeniu. O leczeniu przeczytasz także na: https://miopia.pl/leczenie-krotkowzrocznosci/.
Warto podkreślić, że wybór okularów lub soczewek kontaktowych powinien zawsze uwzględniać indywidualne potrzeby pacjenta. W tym celu należy także wziąć szereg czynników, które pojawiają się w czasie współpracy pomiędzy okulistą, dzieckiem i rodzicem. Poziom wspomnianej współpracy bezpośrednio wpływa na uzyskane efekty, jak i skuteczność prowadzonego leczenia. Należy pamiętać, że krótkowzroczność bardzo często pojawia się u dzieci. Najczęściej pierwsze symptomy tej wady wzroku są widoczne w wieku wczesnoszkolnym. Wada postępuje przez cały okres wzrostu, mianowicie do 25 roku życia. Dlatego też profilaktyka w postaci regularnego badania wzroku jest szczególnie ważna!
Artykuł sponsorowany
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS