A A+ A++

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to dziesiątki pokazów filmowych, twórcy i gwiazdy ekranu na wyciągnięcie ręki, pełne sale kinowe. Ale też Kronika, którą realizują studenci najważniejszych polskich szkół filmowych.

Od wczoraj trwa wielkie święto polskiej kinematografii – 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, podczas którego gdynianie i goście z całej Polski mają szansę spotkać artystów X muzy oraz zasiąść wygodnie w salach kinowych Gdyńskiego Centrum Filmowego, kina Helios lub w Teatrze Muzycznym, by wraz z innymi kinomanami delektować się najnowszymi obrazami polskich twórców.

– Kino jest stworzone do tego, żeby jego odbiór był społeczny. Kino to sala, to tłumy, to ludzie, którzy czegoś się domagają i czegoś się spodziewają po filmie i z tego filmu coś dla siebie dostają dla rzeczywistych swoich dalszych działań – mówi reżyser Andrzej Wajda w Kronice 47. FPFF.

A po skończonym seansie podyskutować nad kondycją dzisiejszego kina.

– Moim zdaniem kinu brakuje odwagi, to znaczy bardzo trudno jest dzisiaj mówić o trudnych rzeczach, ponieważ bardzo trudno jest na nie zdobyć pieniądze. I to zarówno ze strony instytutów związanych z państwem, w wypadku Polski to jest dość oczywiste, bo żyjemy w świecie, gdzie cenzura zaczyna powoli przypominać cenzurę peerelowską. A ze strony prywatnych nadawców, czy dystrybutorów również, ponieważ oni boją się, że przy takiej polaryzacji społecznej, podejmując jakieś kontrowersyjny czy gorący temat, traci się automatycznie przynajmniej połowę publiczności, no więc po co? – zauważa reżyserka Agnieszka Holland.

Jakie okażą się produkcje goszczące na tegorocznej edycji Festiwalu? Dowiemy się w ciągu najbliższych dni. Póki co zapraszamy do obejrzenia pierwszej z pięciu Kronik 47. FPFF, zrealizowanej przez studenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej Roberta Zawadzkiego, w której znani twórcy, jak Agnieszka Holland, Andrzej Wajda czy Krzysztof Zanussi zastanawiają się nad wpływem władzy na kinematografię – w przeszłości i dziś.

Kronika 47. FPFF to pięć krótkich filmów dokumentalnych filmowanych i montowanych w trakcie Festiwalu, realizowanych przez studentów reprezentujących najważniejsze polskie szkoły filmowe – GSF (opiekun artystyczny – Marcin Borchardt), Szkołę Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach (opiekun artystyczny – Andrzej Fidyk), Szkołę Filmową w Łodzi, Szkołę Wajdy i Warszawską Szkołę Filmową (opiekun artystyczny – Filip Hillesland). Kroniki montują studenci kierunku montażu filmowego Szkoły Filmowej w Łodzi, pod opieką doświadczonych montażystów Ireny Siedlar i Miłosza Jańca.

Autorem projektu jest Jerzy Rados, od kwietnia b. r. dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego, który od szesnastu lat dokumentuje FPFF w Gdyni.

– Celem kronikarskiego eksperymentu jest nieustanne poszukiwanie przez młodych twórców filmowych nowych form dokumentalnego spojrzenia na festiwalowy mikroświat, pełen znanych postaci, konkursowych zmagań i intrygujących wydarzeń – informuje FPFF.

Premierowe projekcje kolejnych odcinków Kroniki 47. FPFF odbywają się w poniedziałek 12.09, wtorek 13.09, środę 14.09, czwartek 15.09 i piątek 16.09 w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz przed wybranymi projekcjami w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułElektromobilność, promocja rowerów i współpraca, o tym prezydent Częstochowy rozmawiał w USA
Następny artykułWalk PR z 3 awansami managerskimi