Król Wielkiej Brytanii Karol III oraz troje pozostałych dzieci królowej Elżbiety II wzięło udział w poniedziałek wieczorem w czuwaniu przy trumnie z jej ciałem, która jest wystawiona w edynburskiej katedrze św. Idziego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trumna z ciałem królowej Elżbiety II w edynburskiej katedrze. Wspominane jest życie zmarłej królowej i jej związki ze Szkocją. WIDEO
Czuwanie książąt
Podczas trwającej ok. 10 minut ceremonii, nazywanej czuwaniem książąt, czwórka jej dzieci – król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward – stanęła w milczeniu z czterech stron trumny.
Księżniczka Anna stała się pierwszą kobietą uczestniczącą w tej ceremonii – do tej pory w czuwaniu brali udział tylko mężczyźni z rodziny królewskiej. Gdy 20 lat temu odbywał się pogrzeb królowej-matki, w czuwaniu uczestniczyli Karol, Andrzej i Edward, a także David Armstrong-Jones, jedyny syn młodszej siostry Elżbiety II, księżniczki Małgorzaty.
Pewnym zaskoczeniem był fakt, że na czas poniedziałkowego czuwania książąt nie wstrzymano przejścia zwykłych ludzi koło trumny. Od poniedziałkowego późnego popołudnia do godz. 15 we wtorek mieszkańcy Szkocji mogą oddawać hołd zmarłej królowej, przechodząc koło wystawionej w katedrze trumny. Jak informowały w poniedziałek wieczorem brytyjskie media, kolejka obecnie ciągnie się na ponad 1,5 kilometra i liczy ok. 20 tys. osób.
We wtorek po południu trumna z ciałem królowej zostanie przewieziona na lotnisko w Edynburgu, a stamtąd samolotem do bazy RAF Northolt w zachodnim Londynie, a później do Pałacu Buckingham.
Pierwsi czekający, by oddać hołd królowej ustawili się dwie doby wcześniej
Pierwsze osoby, które chcą oddać hołd królowej Elżbiecie II, gdy trumna z jej ciałem zostanie wystawiona w Pałacu Westminsterskim w Londynie, zaczęły się ustawiać w kolejce już w poniedziałek po południu, czyli na ponad dwie doby, zanim będzie taka możliwość.
Trumna z ciałem królowej jest teraz wystawiona na widok publiczny w katedrze św. Idziego w Edynburgu, a do Londynu zostanie sprowadzona we wtorek wieczorem. Natomiast do Pałacu Westminsterskiego, siedziby brytyjskiego parlamentu, będzie przewieziona w środę i dopiero tego dnia od godz. 17.00 będzie można tam wejść, aby oddać hołd monarchini. Publiczne wystawienie trumny potrwa do godz. 6.30 w dniu pogrzebu, czyli poniedziałku.
Jak podały brytyjskie media, pierwszą osobą w kolejce jest 56-letnia Vanessa Nathakumaran z Harrow w północno-zachodnim Londynie, która ustawiła się już krótko po godz. 12 w południe w poniedziałek. Wyjaśniła stacji BBC, że akurat była w miejscu, które jak się okazało, będzie początkiem kolejki.
Pomyślałam, że od razu zostanę, nie chcę stracić swojej szansy. Naszą częścią jest ostatnie pożegnanie, co jest smutne, ale chciałam się upewnić, że będę tego częścią. Zaczęłam stać w kolejce już dzisiaj, ponieważ słyszałam, że kolejka będzie bardzo długa, spodziewają się, że około trzy czwarte miliona ludzi przyjdzie w pewnym momencie
— powiedziała.
Dwie godziny później za Nathakumaran stanęła 65-letnia Anne z Cardiff, która przyjechała zaopatrzona w walijską flagę, składane krzesełko i magazyny poświęcone rodzinie królewskiej. Jak powiedziała, czekanie kilka dni, aby złożyć hołd królowej to drobiazg.
olnk/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS