A A+ A++

Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał oraz Krzysztof Pięciak z pionu poszukiwań i identyfikacji przekazali noty identyfikacyjne rodzinom Władysława Migdała „Ordona” i Leona Zagaty „Złoma” – partyzantów podziemia antykomunistycznego, których szczątki zostały odnalezione przez IPN.

Ostatnia uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych odbyła się 12 sierpnia br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Krewnym ponad dwudziestu zidentyfikowanych partyzantów oficjalne dokumenty przekazali prezes IPN dr Karol Nawrocki i wiceprezes dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. Ponieważ przedstawiciele rodzin Władysława Migdała i Leona Zagaty nie mogli uczestniczyć w uroczystości, noty identyfikacyjne oraz portrety partyzantów odebrał przedstawiciel krakowskiego IPN. 27 sierpnia zostały przekazane krewnym żołnierzy.

W imieniu rodziny Władysława Migdała notę odebrała jego siostra, Józefa Góra, mieszkająca w Kłaju, a w w imieniu rodziny Leona Zagaty – siostrzenica, Krystyna Brejak z Gronkowa (na zdjęciu głównym).

Leon Zagata ps. „Złom” (1925-1950)

Partyzant oddziału „Wiarusy”

Urodził się 5 lutego 1925 r. w Gronkowie w pow. nowotarskim. Był synem Józefa i Marii z domu Dzielskiej. Ukończył dwie klasy szkoły powszechnej i pracował jako rolnik w rodzinnym Gronkowie. Podczas okupacji niemieckiej został przymusowo wcielony do Baudienstu (służby budowlanej).

W latach 1946-1948 odbywał służbę w WP i WOP. Po zwolnieniu z wojska wrócił na Podhale, gdzie w sierpniu 1948 r., za pośrednictwem swojego kolegi, Mieczysława Łyska „Grandziarza”, dołączył do oddziału partyzanckiego „Wiarusy” („Znicz”), dowodzonego przez Tadeusza Dymla „Srebrnego”, a następnie Stanisława Ludzię „Harnasia” i działającego w powiatach nowotarskim, nowosądeckim oraz myślenickim. Uczestniczył w wielu działaniach grupy, m.in. w starciach z wojskiem w Szaflarach i Leśnicy, rozbrojeniu komendanta ORMO w Szczawie, oraz likwidacji dwóch konfidentów UB.

Aresztowany 24 lipca 1949 r. na polanie Surówki w masywie Lubonia Wielkiego w wyniku prowokacji UB. Wyrokiem WSR w Krakowie z 28 listopada 1949 r. został skazany na śmierć. Egzekucję przeprowadzono 12 stycznia 1950 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Szczątki Leona Zagaty pogrzebano potajemnie na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, gdzie odnaleziono je w październiku 2019 r.

IPN, opr.s/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFatalny karambol na torze w Belgii
Następny artykułCristiano Ronaldo poprawi swój dorobek w Manchesterze United! Niesamowite statystyki