Krewetki to morskie i słodkowodne skorupiaki, przysmak każdego fana owoców morza. Większość światowych hodowli i połowów krewetek ma miejsce w zbiornikach wodnych w krajach południowo-wschodniej Azji.
Swoją popularność, szczególnie wśród osób prowadzących zdrowy styl życia, zawdzięczają nie tylko delikatnemu i smacznemu mięsu, ale także wysokiej wartości odżywczej.
Krewetki charakteryzują się niską zawartością tłuszczów nasyconych i niską kalorycznością – 100 gramów tych skorupiaków to około 86 kalorii. Są bogatym źródłem dobrze przyswajalnego białka, witamin z grupy B oraz cennych składników mineralnych. Oprócz tego są lekkostrawne i znane ze swoich afrodyzjakalnych właściwości.
Krewetki bez przeszkód mogą zastępować mięso. Zawarte w nich wysokowartościowe i łatwo przyswajalne białko, charakteryzuje się wysoką strawnością i korzystnym składem aminokwasów.
Niektórzy uważają krewetki za wykwintne i drogie danie, w związku z czym spożywają je sporadycznie, zazwyczaj przy okazji wizyty w restauracji. Przyrządzenie ich w domu jest bardzo łatwe, ponadto na rynku polskim nie ma najmniejszego problemu z dostępnością tych skorupiaków – można znaleźć szeroką paletę różnych rodzajów krewetek.
Nie trzeba być mistrzem patelni, aby przyrządzić przepyszne krewetki. Najprostszą metodą jest doprawienie obranych krewetek (np. tygrysich) solą, pieprzem i cytryną oraz usmażenie na maśle lub odrobinie oleju rzepakowego wraz z czosnkiem. Smażyć należy nie dłużej, niż przez 2-3 minuty. Tak przygotowane skorupiaki możemy zjeść z chrupiącą bagietką lub sałatką.
Krewetki mogą być zarówno świetną przekąską, jak i daniem głównym. Nadają się do smażenia, duszenia, grillowania i pieczenia. Można je dodawać do zup, sosów i różnego rodzaju sałatek.
Do najpopularniejszych gatunków krewetek należą krewetki tygrysie, inaczej zwane królewskimi, krewetki białe, czerwone argentyńskie, grenlandzkie oraz koktajlowe. Każda odmiana różni się od siebie przede wszystkim wielkością, kształtem oraz kolorem. Najczęściej spotykane są krewetki szare i czerwone, ale występują także żółte, kremowe, brązowe, a nawet zielone. Po ugotowaniu niemal wszystkie zmieniają barwę na czerwono-pomarańczową lub bladoróżową.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS