A A+ A++

Kredyty konsolidacyjne to połączenie kilku, niespłaconych zobowiązań w jedną, a zarazem niższą, ratę. Pozwalają poczuć ulgę finansową, a przy tym oszczędzić czas na pilnowaniu terminów płatności u różnych wierzycieli. Czym są kredyty konsolidacyjne? Na jakich zasadach działają i na co zwracać uwagę decydując się na nie?

Kredyty konsolidacyjne – co to takiego?

To rodzaj kredytów celowych, które są zaciągane na spłatę wszystkich, obecnie posiadanych zadłużeń. Z tego tytułu bardzo często nazywane są kredytami oddłużeniowymi. Dzięki nim można jednocześnie spłacić:

  • Debety na rachunku bankowym,
  • Karty kredowe,
  • Kredyty gotówkowe,
  • Kredyty samochodowe,
  • Pożyczki pozabankowe.

Każdy konsument ma możliwość z nich skorzystać. Ponadto ma całkowitą dowolność, które zobowiązania mają być objęte spłatą. Może np. opłacić część zadłużeń z konsolidacji, a pozostałe regulować na pierwotnych warunkach.

Największą zaletą kredytów konsolidacyjnych jest indywidualne dopasowanie wysokości rat do sytuacji finansowej klienta. Instytucje, które ich udzielają, za najważniejszy cel obierają pomoc dłużnikowi. Stąd też spłata konsolidacji wiąże się z rozsądnej wysokości ratami, które nie są dużym obciążeniem dla kredytobiorcy.

Na jakich zasadach działają kredyty konsolidacyjne?

Reguły te są bardzo proste. Sposób działania kredytów konsolidacyjnych najłatwiej wyjaśnić rozbijając ich parametry na czynniki pierwsze.

  1. Złożenie w banku bądź u eksperta firmy Expander wniosku o udzielenie konsolidacji.
  2. Przedstawienie listów zadłużeń, które mają być pokryte z kredytu konsolidacyjnego. Trzeba tu wymienić: daty zaciągnięcia zobowiązań, terminy spłaty, wierzycieli, wysokości pożyczonych kwot. Wszystkie informacje muszą być aktualne.
  3. Weryfikacja zdolności kredytowej przez bank, czyli sprawdzenie historii spłaty dotychczasowych należności. Oprócz tego analizie poddana jest wysokość uzyskiwanych dochodów, comiesięczne wydatki i ewentualnie liczba osób na utrzymaniu. Wniosek – kredytodawca prowadzi standardową procedurę weryfikacji zdolności kredytowej taką samą, jak przy zwykłym kredycie.
  4. Decyzja odnośnie przyznania kredytu konsolidacyjnego.
  5. Przedstawienie przez bank terminu spłat oraz wysokości rat, w jakich ma być regulowane zobowiązanie.

Na co należy zwracać uwagę przy kredytach konsolidacyjnych?

Oprocentowanie i RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) to najważniejsze parametry, na które trzeba zwracać uwagę. Oprócz tego należy zweryfikować inne informacje, jak:

  • Całkowity koszt kredytu. Kwota konsolidacji nie powinna być wyższa niż łączna suma zadłużeń, na których spłatę zaciągany jest kredyt konsolidacyjny.
  • Ewentualne konsekwencje za opóźnienia w spłacie rat kredytu. Szczegółowe informacje z pewnością znajdować się będą w treści umowy – w podpunkcie, który odnosi się do kwestii opóźnień w płatnościach. Warto wiedzieć, z jakimi dodatkowymi kosztami oraz konsekwencjami może przyjść się zmierzyć.
  • Wysokość raty kredytu po uwzględnieniu jego kosztów. Należy dokładnie przeanalizować, czy podana przez bank kwota, zbytnio nie nadwyręży możliwości finansowych.

Komentarze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNASZ WYWIAD. Gołębiewski: Cztery życia Lidii Lwow-Eberle
Następny artykułMieszkańcy Dobrowody chcą obwodnicy