A A+ A++

Jak wygląda rynek kredytów podczas pandemii?

Sposób działania banków oraz udzielania kredytów uległ pewnym zmianom w momencie, gdy na świecie wybuchła pandemia COVID-19. Na samym początku każdy z nas musiał sobie radzić z dużą niepewnością, która była spowodowana walką z nieznanym dotąd wrogiem. Nikt w końcu nie wiedział, jak rozwinie się sytuacja i wiele osób obawiało się utraty pracy i pogorszenia płynności finansowej. W związku z tym, że w naszym kraju wprowadzono liczne obostrzenia sanitarne, banki musiały zmienić sposób działania placówek stacjonarnych. Miało to na celu zagwarantowanie pracownikom oraz klientom maksimum bezpieczeństwa. W bankach może pojawiać się jednocześnie mniej osób, niż było to do tej pory. Konieczne jest także zachowanie odpowiedniego odstępu między pracownikiem banku a klientem.

 Źródło: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/att/1723738

Zmiany w funkcjonowaniu placówek bankowych to jednak nie wszystko. Zmianie uległy także oferty bankowe. Konieczne było przygotowanie nowych ofert i wprowadzenie odpowiednich procedur związanych z zawieszeniem spłaty rat kredytów. Wakacje kredytowe to możliwość, z której podczas pandemii skorzystało wielu kredytobiorców. Nikogo nie trzeba też przekonywać o tym, że udzielanie kredytów w dobie koronawirusa wiąże się dla banku z dużym ryzykiem. Nie wiadomo bowiem czy kredytobiorca nie straci zaraz pracy w wyniku wprowadzenia nowych obostrzeń i zamrożenia branży. Na szczęście nie oznacza to, że banki całkowicie zrezygnowały z udzielania kredytów gotówkowych i hipotecznych podczas pandemii. Dalej można otrzymać zobowiązanie finansowe jednak może mieć ono nieco inne warunki niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu.

Problemy w otrzymaniu kredytu – kto może je mieć podczas pandemii?

Przez problemy, które są spowodowane pandemią koronawirusa, banki ostrożniej podchodzą do weryfikacji oraz udzielania kredytów swoim klientom. Jest to uzasadniona sytuacja, ponieważ dla banku każdy klient, który nie spłaca swojego zobowiązania np. przez utratę pracy, wiąże się z utratą pieniędzy. Obecnie banki podchodzą z większą uwagą do oceny zdolności kredytowej klientów i rzadziej niż przed pandemią udzielają pozytywnych odpowiedzi na wnioski kredytowe. Większe kryteria oceny zdolności kredytowej sprawiają, że wiele osób może mieć problem, z otrzymaniem korzystnego kredytu. Było to szczególnie odczuwalne na początku pandemii – obecnie niektóre banki wracają już do poprzednich wymogów.

Z otrzymaniem pozytywnej odpowiedzi na wniosek kredytowy będą miały problem osoby, które są zatrudnione w branżach, które są szczególnie narażone na kryzys. Mowa m.in. o hotelarstwie, gastronomii i turystyce. Banki też od zawsze najprzychylniej spoglądały na klientów, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę – najlepiej na czas nieokreślony. W dobie pandemii ta kwestia może nabrać jeszcze większego znaczenia i osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne i czasowe, będą miały problem z otrzymaniem atrakcyjnego kredytu. Problem z uzyskaniem zobowiązania finansowego będą mieć też osoby z niskimi dochodami. Jak więc widać otrzymanie kredytu podczas pandemii może być trudniejsze, jednak już wcześniej banki stawiały przed kredytobiorcami wiele wymogów.

Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu podczas pandemii?

Otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej w czasie pandemii może być nieco trudniejsze niż wcześniej przez wzmożoną ostrożność banków. Nie oznacza to jednak, że każdy powinien się obawiać tego, że otrzyma odmowę udzielenia kredytu. Istnieje bowiem kilka sposobów na to, jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego lub hipotecznego w tym trudnym czasie. Tak jak już wspomnieliśmy z otrzymaniem kredytu podczas pandemii, ale także przed nią problem miały osoby z niskimi dochodami, posiadające niestabilne zatrudnienie oraz zatrudnione w określonych branżach. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu, to powinieneś zadbać o stabilne zatrudnienie najlepiej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i większe dochody.

Dla banków, szczególnie teraz, nie bez znaczenia jest też liczba posiadanych zobowiązań osoby, która ubiega się o otrzymanie kredytu gotówkowego lub hipotecznego. Zanim zawnioskujesz o nowe zobowiązanie, postaraj się spłacić poprzednie i nie obciążaj za bardzo swojego domowego budżetu. Na ten moment niczego nie można być do końca pewnym, dlatego lepiej jest wstrzymać się z zaciąganiem nowych kredytów w momencie, gdy stare są jeszcze niespłacone. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy już wcześniej przygotował … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKraków Culture
Następny artykułPorozumienie wystawi własnego kandydata na RPO