A A+ A++

Kredyt konsolidacyjny to narzędzie skierowane głównie do osób z dużą ilością zobowiązań finansowych wobec różnych instytucji bankowych. Dzięki temu rozwiązaniu można uniknąć długów i kosztów przewyższających przychód konsumenta. Jak działa kredyt konsolidacyjny i dla kogo jest przeznaczony? Bank każdy wniosek rozpatruje indywidualnie, podobnie jak w przypadku innych zobowiązań kredytowych.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny służy do spłacania bieżących zadłużeń jak np. kredyt gotówkowy, hipoteczny, zadłużenie karty kredytowej lub spłata kredytu na sprzęt AGD. Takie działanie ma na celu obniżenie miesięcznej raty pierwotnego kredytu poprzez wydłużenie okresu jego spłaty. Często sytuacja przed konsolidacją wygląda następująco – klient spłaca raty z różnych pożyczek i zobowiązań, które uzyskał u innych podmiotów kredytowych. Po uzyskaniu kredytu konsolidacyjnego wszystkie zadłużenia zostają scalone, a do opłacania co miesiąc pozostaje tylko jedna, nowa wyznaczona rata, którą klienta spłaca przez dłuższy czas.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny? Warto skorzystać z przeznaczonych do tego narzędzi, czyli porównywarek cen. Jedna z nich dostępna jest pod adresem: https://www.bankier.pl/smart/kredyty-konsolidacyjne i pozwala na określenie wysokości kredytu oraz czasu spłaty. Po wpisaniu danych w rankingu pojawiają się oferty banków z najkorzystniejszymi warunkami udzielenia zobowiązania. Kluczowym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest wysokość oprocentowania. To od niego będzie zależeć wysokość comiesięcznych rat, ponieważ stanowi główny koszt kredytu.

Analizując oferty bankowe, warto także skupić się na nałożonej prowizji, a także wysokości RRSO. Pierwsze z nich to procent określający zysk banku. Może mieć wpływ na ostateczną wysokość kwoty, na jaką jest udzielany kredyt. Jeśli wyliczony procent dla banku okaże się zbyt wysoki, ostateczne wzięcie kredytu konsolidacyjnego stanie się niekorzystne. Zdarzają się oferty, w których deklarowana prowizja wynosi 0%. Warto wtedy sprawdzić, czy bank nie szuka zysku w inny sposób, np. nakładając bardzo wysokie oprocentowanie.

RRSO to wskaźnik, dzięki któremu klient może łatwiej porównywać między sobą oferty różnych instytucji.

Kiedy zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu bierze się z różnych powodów. Niektórzy chętnie pożyczają pieniądze ze względu na poczucie stabilizacji finansowej i wizję łatwej spłaty zobowiązań. Inni decydują się na kredyt, zmuszeni np. nagłym zdarzeniem w życiu.

W każdym z przypadków może pojawić się sytuacja, w której mnogość zobowiązań zwyczajnie przekroczy domowy budżet, a w najgorszym przypadku pojawią się długi wobec instytucji finansowych.

Paradoksalnie, aby nie popadać w większe problemy finansowe, często rozwiązaniem jest zaciągnięcie kolejnego zobowiązania, konkretnie kredytu konsolidacyjnego. Połączenie wszystkich dotychczasowych rat w jedną i niższą pozwala na regularne spłaty, bez obaw o pogłębienie problemów finansowych. Niższe comiesięczne spłaty wiążą się jednak z wydłużeniem się czasu zobowiązania.

Konsolidacja jest możliwa praktycznie w każdej instytucji bankowej. Klient może się starać o scalenie posiadanych zobowiązań i jeśli pochodzą one z innych instytucji bankowych, nie powinny stanowić problemu.

Zazwyczaj najwięcej trudności wiąże się z pożyczkami i zadłużeniami w instytucjach pozabankowych, np. takich udzielających chwilówki. Nie każdy bank przychyla się do wniosku konsolidacji tego typu zadłużenia, dlatego poszukując banku do zaciągnięcia pożyczki, warto dobrze się przygotować i wiedzieć, co ma spłacić kredyt oraz jak wygląda oferta banku. Spłata chwilówek konsolidacją jest możliwa i banki niekiedy podejmują się takich działań – zdecydowanie częściej można to zrobić z pomocą innej instytucji pozabankowej.

Z kredytu konsolidacyjnego można także skorzystać w sytuacji, gdy posiada się już wierzytelności. Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych pozwala na spłatę zobowiązań, jednak warunkiem jest, aby nie były one przeterminowane. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy doradcy bankowego lub przedstawić swój problem konsultantowi w trakcie wizyty w instytucji.

Kredyt konsolidacyjny – wymagania

Mimo tego, że kredyt konsolidacyjny pozwala na pozbycie się dotychczasowych długów, nie jest on tym samym co oddłużenie. Podobnie jak w przypadku innych zobowiązań kredytowych, aby zrealizować scalenie, konieczna jest zdolność kredytowa konsumenta. Bank przed udzieleniem kredytu, o który stara się konsument, weryfikuje przychody i wydatki oraz ocenia czy przy określonej wysokości kredytu klient będzie wypłacalny. Jeśli nie będzie mieć zastrzeżeń, przychyli się do konsolidacji.

Przed złożeniem wniosku w banku warto sprawdzić, czy żadne zaległości lub zadłużenia nie są odnotowane w BIK-u – to zdecydowanie uniemożliwi staranie się o scalenie rat. Kolejnym warunkiem, który nie pozwala na kredyt konsolidacyjny, jest zajęcie majątku przez komornika.

Nie ma określonej ilości rat do spłaty, koniecznej do otrzymania konsolidacji. Niektóre banki deklarują konsolidację nawet dla jednej spłaty w miesiącu, z kolei górny próg może sięgać nawet kilku zobowiązań (niektóre banki deklarują połączenie 7 rat).

Okres spłaty, a także wysokość zaciąganej pożyczki zależy od sytuacji, a także oferty bankowej. Ilość rat może zamknąć się w okresie od 6 miesięcy, do nawet 10 lat. W kwestii wysokości zobowiązania banki przyjmują wnioski na kwoty od 1000 zł do 200000 zł.

Co zrobić sytuacji, gdy bank nie wyrazi zgody na udzielenie kredytu? Najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się o pożyczkę konsolidacyjną do instytucji pozabankowych, które mogą spojrzeć przychylniej niż bank.

Należy jednak pamiętać, że zaciąganie kolejnych zobowiązań, gdy fizycznie nie ma możliwości ich spłaty, może się wiązać wyłącznie z chwilową ulgą i wygenerowaniem większych problemów w przyszłości.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСлідчі перевіряють викладачів у справі доведення до самогубства курсанта у Львові
Następny artykułDiablo IV: Pierwsze wrażenia z bety. Czy Blizzard wskrzesi legendarną markę RPG?