Dom mieszczański, księgarnia, pracownia Matejki, a także siedziba kabaretu „Bury Melonik” – w kolejnym odcinku cyklu #krakowheritage, w którym przybliżamy odnowione krakowskie obiekty i zachęcamy do spacerowania ich szlakiem, przedstawiamy Kamienicę Pod Konikiem.
Kamienica Pod Konikiem zlokalizowana przy Rynku Głównym 39 i wpisana do rejestru zabytków pod numerem A-341, to typowa czynszowa kamienica XIX-wieczna z nielicznymi pozostałościami ze starszych epok.
Najstarsza zabudowa murowana – budynek frontowy z przedprożem i oficyna tylna powstały około połowy XIV wieku. W pierwszej ćwierci XVI w. dokonano modernizacji, a na początku XVII w. gruntownie zmieniono wnętrza kamienicy i zbudowano drugie piętro. W 1854 roku dobudowano trzecie piętro i po raz ostatni zmieniono elewację frontową.
Od drugiej połowy XVI w. kamienica stanowiła własność kolejno: rodzin mieszczańskich niemieckiego pochodzenia, kupca Eliasza Krecika (Krzeczyka), kupca korzennego Jana Markiewicza, a od połowy XVIII w. drukarza Stanisława Stachowicza, który prowadził w kamienicy swoją księgarnię. Tu 14 sierpnia 1768 r. urodził się jego syn Michał Stachowicz – malarz i grafik epoki romantyzmu. W 1789 roku kamienicę sprzedano na licytacji, a drukarnię zakupił Jan Maj – redaktor „Gazety Krakowskiej”.
Warto wspomnieć, że w 1861 roku przez kilka miesięcy w kamienicy swoją pracownię miał Jan Matejko, a w latach trzydziestych XX wieku działał tu kabaret „Bury Melonik” Adama Polewki i Brunona Hoffmana.
Nazwa kamienicy związana jest ze znajdującą się na fasadzie kamienną płytą z rytowaną sylwetą konia pochodzącą prawdopodobnie z połowy XIX wieku.
W roku 2011 przeprowadzono remont konserwatorski elewacji frontowej kamienicy, który był objęty dotacją z budżetu miasta – dofinansowanie wyniosło 50 tys. zł, co stanowiło 42 proc. kosztów tego zakresu prac.
Kamienica Pod Konikiem przy Rynku Głównym 39 przed remontem:
Detal Kamienicy Pod Konikiem przy Rynku Głównym 39 przed remontem:
Kamienica Pod Konikiem przy Rynku Głównym 39 po remoncie:
W cyklu #krakowheritage przybliżamy odnowione krakowskie obiekty. Zachęcamy do spacerowania ich szlakiem, publikowania zdjęć z tych wędrówek w mediach społecznościowych z hasztagiem #krakowheritage. Wspólnie pokażmy, że jesteśmy dumni z efektów opieki nad zabytkami naszego miasta. Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków i odkrywaj na nowo cenne zabytki.
Informacje o Kamienicy Pod Konikiem pochodzą z książki „Rynek Główny w Krakowie” autorstwa Waldemara Komorowskiego i Aldony Sudackiej.
pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS