A A+ A++

– Człowiek chory potrzebuje nie tylko profesjonalnej opieki medycznej, ale także wsparcia duchowego – powiedział ks. Arkadiusz Zawistowski, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, który uczestniczył w sesji szkoleniowo-formacyjnej dla kapelanów diecezji radomskiej. Spotkanie z udziałem biskupa Marka Solarczyka odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

W trakcie spotkania kapelani dyskutowali o radościach i trudach swojej posługi duszpasterskiej w szpitalach, hospicjach i domach pomocy społecznej.

– Człowiek chory potrzebuje zarówno bardzo dobrej, profesjonalnej opieki medycznej, psychologicznej, ale także potrzebuje terapii duchowej, opieki duszpasterskiej. My, księża jesteśmy włączeni w tę piękną opiekę nad człowiekiem chorym, który jest pełen lęku i obaw. Często trzeba być przy nim, towarzyszyć jemu. Kościół ma doświadczenie w tym zakresie. Każdy dzień jest nowym wyzwaniem dla kapelanów – mówił ks. Arkadiusz Zawistowski, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia.

Ks. Przemysław Wójcik, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia zauważył, że ludzie chorzy potrzebują obecności drugiego człowieka. – Mamy w pamięci obrazy, kiedy w dobie pandemii, rodzina nie mogła odwiedzić swoich bliskich. Zrozumiałem wówczas, jak ważną rolę odgrywa kapelan w szpitalu i jak ważna jest rola kapłana wobec drugiego człowieka, zwłaszcza takiego, który ma już świadomość, że odchodzi z tego świata – powiedział ks. Wójcik.

Ks. Tomasz Pastuszka jest dyrektorem Kozienickiego Hospicjum Domowego im. Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej. – My, jako kapelani idziemy z misją sakramentalną, psychologiczną, empatyczną do chorych. Poświęcamy chorym czas, dajemy wsparcie i pomagamy im zauważyć, że nie są sami, szczególnie wtedy gdy ludzie odchodzą, gdy przygotowujemy ich na przejście z życia do życia – mówił ks. Pastuszka.

W spotkaniu uczestniczył Julian Wróbel, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przysusze. – Myślę, że posługa kapelana w szpitalach czy zakładach opieki zdrowotnej jest trudna, ponieważ to są hermetyczne środowiska. Bycie kapelanem w takim środowisku to duże wyzwanie. Uważam, że kapelan jest częścią zespołu terapeutycznego. Zresztą prowadzone są badania, których celem jest odpowiedź na pytanie, czy wiara pomaga w procesie leczniczym. Ostatnio mogliśmy przeczytać, że badania przeprowadzone na Harvardzie wykazały, że osoby, które praktykują żyją dłużej i cieszą się zdrowiem – powiedział dyrektor Julian Wróbel.

Jadwiga Kazana, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich oddział Ziemi Radomskiej dodała, że kapelani są bardzo potrzebni nie tylko dla pacjentów, ale również dla personelu medycznego. – Aby tę duchowość wzmacniać – powiedziała prezes Kazana.

W diecezji radomskiej w szpitalach, hospicjach i domach pomocy społecznej posługuje obecnie 40 kapelanów.

ks Arkadiusz Zawistowski

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodatkowy Polski Ład to duża niewiadoma dla przedsiębiorców
Następny artykułHunter Biden laptop repairman reveals ‘chilling’ warning from FBI agent