A A+ A++

Nadal w wielu gospodarstwach domowych do ogrzewania używa się węgla. Jednak w kontekście ochrony środowiska wybór ten nie jest dobry, ponieważ węgiel nie jest odnawialnym źródłem energii, a spalony wytwarza dużą ilość szkodliwego dwutlenku węgla.

Nadal w wielu gospodarstwach domowych do ogrzewania używa się węgla. Jednak w kontekście ochrony środowiska wybór ten nie jest dobry, ponieważ węgiel nie jest odnawialnym źródłem energii, a spalony wytwarza dużą ilość szkodliwego dwutlenku węgla. Warto zainwestować w paliwo odnawialne, takie jak pellet, które poza względami ekologicznymi jest również ekonomicznym rozwiązaniem. Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się, że wymiana starego pieca na kocioł CO pozytywnie wpłynie na jakość powietrza oraz stan twojego portfela.

Co to jest pellet?

Pellet to biodegradowalne paliwo opałowe wykonane ze sprasowanych odpadów drzewnych, takich jak trociny, wióry i zręby. Pellet ma postać drobnego granulatu, którego wartość opałowa jest zbliżona do drewna. Pellet charakteryzuje się także niską wilgotnością oraz niewielką ilością popiołu po spaleniu. Biomasa, a w tym pellet, zaliczana jest do odnawialnych źródeł energii, przez co paliwo to jest bezpieczne dla środowiska naturalnego. Wysoka kaloryczność pelletu powoduje, że czas spalania jest długi, co wpływa na jego wydajność i niski koszt.

Kotły na pellet – zalety

Kotły na pellet są coraz częściej wykorzystywane do ogrzewania domów jednorodzinnych w Polsce. Ich zaletą jest pozostawienie niewielkiej ilości popiołu oraz znikoma emisja śladu węglowego. Paliwo do kotłów na pellet jest całkowicie naturalne, dlatego nie zawiera szkodliwych substancji i nie uwalnia nieprzyjemnych zapachów. Kotły na pellet producenta Stalmark wyróżniają się wysokiej jakości stalą, z której zostały wykonane. Piece te posiadają wbudowany pojemnik, który pomieści 15 kilogramów paliwa. Kotły na pellet są niemalże bezobsługowe, ponieważ wystarczy załadować piec, a reszta dzieje się sama. Po skończonej pracy należy jedynie pamiętać o opróżnieniu pojemnika. Kotły na pellet posiadają również wbudowane termostaty, które informują o ilości paliwa, które trzeba uzupełnić. Takie piece są łatwe w obsłudze i instalacji, a także mają estetyczny wygląd. Pomieszczenie, w którym stoi kocioł na pellet jest proste do utrzymania w czystości oraz nie zaburza wystroju wnętrza.

Czy kotły na pellet posiadają wady?

W zależności od tego, jakiego urządzenia ogrzewającego się potrzebuje, należy przeanalizować wiele kwestii. Dla niektórych wadą kotłów na pellet może być konieczność regularnego opróżniania pojemników na popiół i czyszczenia. Jednak każdy rodzaj pieca wymaga od nas takich czynności. Kotły na pellet mogą wydawać się drogie, lecz koszty zakupu pieca szybko się zwrócą, ponieważ pellet jest bardziej wydajny w porównaniu z węglem. Minusem użytkowania takich kotłów jest kupno wysokiej jakości paliwa, ponieważ gorszego rodzaju pellet może doprowadzić do uszkodzenia pieca.

Kotły na pellet – ekologiczne rozwiązanie w twoim domu

Pellet jest rodzajem biomasy, która jest pozyskiwana z naturalnych odpadów drzewnych, dlatego nie emituje wysokiej ilości dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Popiół, który wytwarza się po spaleniu również nie osiąga dużej ilości, ponieważ z jednej tony spalonego pelletu uzyskuje się około 6 kilogramów popiołu. Kolejną cechą proekologiczną jest to, że popiół ten nie wymaga utylizacji, można go rozsypać na ziemi lub wykorzystać jako podkład do roślin ogrodowych.

Podsumowanie

Wysoka kaloryczność pelletu, niewielka ilość popiołu, granulki, które nie pochłaniają wilgoci czy brak emisji toksycznych substancji to tylko część zalet tego paliwa. Kotły na pellet stały się dużą konkurencją dla pieców na węgiel ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Warto więc zastanowić się nad instalacją kotła na pellet w swoim domu.

Komentarze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPamiętacie Krysię Tuchałową? Spróbujcie sił w QUIZIE z filmu „Zróbmy sobie wnuka”
Następny artykułKoronawirus: cztery osoby zmarły [ Koronawirus ]