A A+ A++

Zakładając własną firmę liczymy na swobodę pracy, ale także na zyski związane z jej działalnością. Jednak zanim nadejdzie czas, kiedy przedsiębiorca będzie mógł rzeczywiście wydawać zarobione przez swoją firmę pieniądze konieczna jest najpierw inwestycja w daną działalność. Koszty związane z założeniem firmy obejmują chociażby opłaty rejestracyjne. Te z kolei mogą różnić się zależnie od wybranej formy prawnej danej działalności.

W przypadku spółki handlowej do jej zarejestrowania konieczny jest dodatkowo wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. To niesie za sobą takie koszty jak opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz opłata sądowa. Należy także doliczyć do kosztów podatek od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli umowa spółki jest zawierana w postaci aktu notarialnego przedsiębiorca musi liczyć się także z opłatą notarialną. Artykuł powstał we współpracy z portalem biznesowym https://www.kartowagala.pl/

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Przedsiębiorca prowadzący własną firmę ponosi koszty nie tylko w czasie zakładania działalności, ale także w trakcie jej działania. Są to tzw. koszty prowadzenia działalności gospodarczej. W skład tych kosztów wchodzą wydatki bieżące oraz opłaty administracyjno-skarbowe. Do wydatków bieżących zaliczymy np. czynsz (jeżeli wynajmujemy lokal), opłaty za media, Internet, telefon czy utrzymanie domeny internetowej, meble i elementy wystroju lokalu, ubezpieczenie zawodowe, ubezpieczenie sprzętu czy lokalu, koszty zatrudnienia pracowników, koszty prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe, koszty utrzymania firmowych samochodów, sprzęt komputerowy czy wszelkie materiały eksploatacyjne.

Z kolei do kosztów administracyjno-skarbowych zaliczymy podatki i składki na ZUS. Składki, z jakimi musi się liczyć przedsiębiorca to: składka na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także składka na Fundusz Pracy czy składka na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (ta składka dotyczy osób prowadzących pozarolnicza działalność gospodarczą). Do tych kosztów zalicza się także składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Kwota składek jest co roku waloryzowana.

Koszty administracyjno-skarbowe w postaci podatków obejmują m.in.: podatek dochodowy. Tez z kolei dzieli się na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) oraz podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Do tych kosztów zaliczymy również podatek od nieruchomości oraz podatek od towarów i usług. W skład tego ostatniego wchodzi akcyza, cło i podatek od wartości dodanej, czyli VAT.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejne zmiany w kilku parafiach diecezji tarnowskiej LISTA
Następny artykułPoznaj 6 atrakcji turystycznych dla rodzin z dziećmi w Małopolsce