A A+ A++

Rosnące ceny paliw, nowe podatki, inflacja, a także boom na rynku nieruchomości – te czynniki wpłynęły na ceny oraz dostępność materiałów budowlanych w pierwszej połowie 2021 roku. Zwyżki były widoczne niemal we wszystkich kategoriach produktowych.

Autor: housemarket.pl 23 czerwca 2021 16:48

  • Wyższe ceny surowców stawiają szereg wyzwań przed sektorem budowlanym.
  • Zwyżki cen materiałów sięgnęły średnio ok. 5 proc. w kwietniu i dochodząc nawet do 6 proc. w maju.
  • Przedsiębiorcy szukają oszczędności, zarówno finansowych, jak i czasowych, dzięki którym możliwie ograniczą opóźnienia w realizowaniu zamówień i utrzymają marżę na bezpiecznym poziomie. 

Na przestrzeni ostatniego roku można było zaobserwować znaczące wahania w cenach materiałów budowanych. Eksperci z branży alarmują, że koszty niektórych materiałów wzrosły nawet o 100 proc., do czego w dużej mierze przyczyniła się także pandemia COVID-19 i jej bezpośrednie skutki. Zamykanie granic, a w konsekwencji zerwanie łańcuchów dostaw międzynarodowych, zaburzyło dostępność surowców i płynność wyrobu materiałów budowlanych.

Należy także uwzględnić, że podwyżki cen napędzają się wzajemnie – doskonałym przykładem są wzrosty cen za energie, których skutki są odczuwalne w niemal każdym sektorze gospodarki. Niemniej istotna jest również inflacja, wzrost płacy minimalnej, wprowadzenie nowych podatków, a także polityka ekologiczna krajów europejskich, która skutkuje choćby mniejszą dostępnością drewna (efektem są np. rosnące ceny płyt OSB). Innym aspektem pozostaje ogólna niepewność rynkowa oraz zwiększona ostrożność inwestorów, a w szerszej perspektywie trzeba także wziąć pod uwagę słabnącą pozycję złotówki na międzynarodowych rynkach walutowych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Sytuacja branży budowlanej w Polsce nie odbiega od tego, co dzieje się w Europie czy nawet za oceanem. Z podwyżkami cen oraz zaburzoną dostępnością materiałów budowlanych borykają się bowiem także zagraniczni inwestorzy i obsługujący ich wykonawcy. Ze względu na dotychczasową dynamikę zmian trudno jednoznacznie prognozować, jakie trendy będziemy obserwować w najbliższych miesiącach. Analizując jednak ogólne nastroje konsumentów, rozwój branży budowlanej i deweloperskiej i biorąc pod uwagę fakt, że większość projektów – pomimo pandemii – była realizowana bez większych opóźnień, można założyć, że w drugiej połowie 2021 roku ceny surowców będą nadal rosły. Cały sektor konsekwentnie się rozwija, budujemy coraz więcej, zatem znacząco rośnie także zapotrzebowanie na materiały – komentuje Bartek Pietruszewski, country manager PlanRadar w Polsce.

Boom budowlany – szanse i wyzwania

Sektor budowlany bezpośrednio wpływa na branżę deweloperską, ponieważ to właśnie wartość wykorzystanych materiałów stanowi główny koszt inwestycji. Podwyżki bezpośrednio wpływają na ceny za metr kwadratowy nieruchomości. Nie bez znaczenia pozostaje też obserwowane od dłuższego czasu ożywienie nabywców na rynku budowlanym – Polacy coraz częściej kupują mieszkania, co naturalnie dostrzegają także deweloperzy, którzy, chcąc wykorzystać dobrą koniunkturę, decydują się na uruchomienie nowych projektów. Jak podaje GUS, w I kwartale 2021 roku łączna liczba pozwoleń na budowę mieszkań lub zgłoszeń projektów budowlanych wzrosły r/r o ponad 40 proc. Z kolei liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, zwiększyła się o ponad 20 proc., a liczba nowych budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania – wzrosła o 18 proc.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPublicysta: Zatrzymanie Kramka nie ma związku z jego poglądami. Jest coś poważniejszego
Następny artykułPiast Gliwice po sezonie. Nowe nabytki klubu