Na dwa miesiące przed pierwszym meczem na mundialu w Katarze reprezentacja Polski dostała lekcję nowoczesnego futbolu od Holandii, przegrywając 0-2 i to był najniższy wymiar kary. „Biało-Czerwoni” byli bezradni w ofensywie i w defensywie. Nie pomógł im nawet powrót liderów Wojciecha Szczęsnego, Kamila Glika i Roberta Lewandowskiego, którzy nie zagrali w czerwcu w Rotterdamie.

Czwartkowa porażka z kretesem jest tym bardziej smutna, że Czesław Michniewicz posłał do boju najlepszy skład, na jaki nas obecnie stać. Robert Lewandowski apelował o wsparcie drugim napastnikiem, ale selekcjoner uznał, że lepiej zastosować wariant z dwoma rozgrywającymi Piotrem Zielińskim i Sebastianem Szymańskim, którzy mieli zapewniać także dostarczanie podań w pole karne rywali.

Na wahadła trener “Biało-Czerwonych” posłał piłkarzy, których domeną jest ofensywa, czują się w niej znacznie lepiej niż w obronie. Chodzi oczywiście o Nicolę Zalewskiego i Przemysława Frankowskiego. Od początku na boisku dominowali jednak “Pomarańczowi”.

Już w drugiej minucie Daley Blind nie trafił w piłkę tuż przed bramką i zadźwięczały mi w uszach słowa, jakie przed meczem powiedział mi współkomentujący w Polsacie Sport Premium Andrzej Niedzielan: “Zobaczysz, Blind będzie grał bardzo wysoko, czasem nawet na pozycji napastnika”.

Zła seria Lewandowskiego. Jeszcze takiej nie było!

Koszmar defensywy Polaków. Depay niepilnowany

Nasz zespół nie wyciągnął z tego żadnych wniosków i za moment ustawił się koszmarnie w defensywie. Do tego stopnia, że w narożniku pola karnego Memphis Depay miał tyle miejsca, jakby znalazł się na plaży Bałtyku w deszczowy dzień. Rezerwowy napastnik Barcelony idealnie obsłużył wbiegającego z prawej strony w “szesnastkę” Dumfriesa, a ten podał tuż przed bramkę. Cody Gakpo wykonał wyrok wpychając piłkę do pustej bramki.

Bezradność w rozegraniu piłki była momentami przerażająca.

Gdy Nicola Zalewski zagrał na wolne pole do nikogo, Lewandowski mu pokazał, że mógł przecież przez bramkarza rozegrać akcję na drugą stronę, do Szymańskiego. Później Robert zachęcił Kiwiora, aby odważył się przekroczyć połowę i podążyć za akcją zespołu.

Dopiero po 38 minutach Lewandowski zagroziliśmy bramce rywali. Lewandowski posłał niesygnalizowane podanie do Zalewskiego, a ten uderzeniem w dalszy róg zmusił po raz pierwszy do interwencji Remko Pasveera.

Najwięcej problemów robili Dumfries z Berghuisem, którzy prawą flanką wjeżdżali w nasze pole karne jak w masło. Ten drugi dwa razy bezkarnie oddawał strzały z pola karnego.