A A+ A++

Koalicja Polska jest za integralnością Mazowsza. – Utrata środków europejskich i większe wydatki z mniejszych wpływów podatkowych to największe zagrożenia dla Radomia i subregionu po wydzieleniu Warszawy z Mazowsza – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Jak boomerang powraca temat podziału Mazowsza, którego projekt ustawy istnieje, jak zapewniał poseł PiS, Marek Suski. Wydzielenie Warszawy i obszaru metropolitalnego z województwa mazowieckiego ma swoich zwolenników i przeciwników. Za integralnością Mazowsza jest Koalicja Polska, w imieniu której wypowiadał się prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. 

– Podział Mazowsza źle się skończy dla mieszkańców całego województwa, dlaczego? Po pierwsze – wpływy podatkowe. Do budżetu Mazowsza z Warszawy i tzw. obwarzanka trafia dwa miliardy złotych. Z pozostałej części Mazowsza jest to ok. 338 mln zł. Jak kształtują się wydatki ?  Na Mazowsze poza stolicą i obszarem wokół niej 1,6 mld zł i miliard z kolei na Warszawę i obszar metropolitalny – miliard złotych – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

Prezes PSL-u przyznaje, że dla mieszkańców Radomia, Siedlec czy Płocka jest to pokusa i patrzą oni na podział Mazowsza pod względem emocji związanych z ustanowieniem nowej stolicy województwa. Kosiniak-Kamysz argumentował, dlaczego podział Mazowsza nie opłaci się finansowo zwłaszcza Radomiowi i subregionowi radomskiemu.

– Województwo pozbawione Warszawy i obszaru metropolitalnego ma tyle samo zadań do realizacji. 75 proc. dróg znajduje się na tzw. zielonym Mazowszu. 12 z 26 szpitali również się tam znajduje – i to trzeba będzie utrzymać, ale nie ze 100 proc. podatków. Czyli bez dwóch mld zł, które wpływają z Warszawy i obszaru metropolitalnego. Będzie to niemożliwe, ponieważ wpływy z pozostałej części Mazowsza (bez Warszawy i tzw. obwarzanka) to tylko 13 proc. budżetu dzisiejszego Mazowsza – mówił Kosiniak-Kamysz – Największe zagrożenie to utrata środków europejskich. Nie będzie możliwości wdrożenia nowego programu operacyjnego przy podzielonym Mazowszu za rok czy dwa – dodał prezes PSL. 

– Nie niszczmy tego co jest dorobkiem minionych 20 lat. Stabilności finansowania, przewidywalności, ale też perspektywy wykorzystania środków europejskich. Niestety będzie mniej pieniędzy po podziale Mazowsza dla Radomia, dla subregionu radomskiego, a może nawet wyższe będą wtedy podatki żeby zniwelować tę stratę i utrzymać 75 proc. dróg, szpitali i instytucji kultury – wyliczał Władysław Kosiniak-Kamysz. 

– Ocenia się że budżet nowego województwa może wynosić 500 mln zł rocznie. Co za takie pieniądze można zrobić w subregionie? Dla przykładu, marszałek Adam Struzik zadeklarował, że na połączenie mostowe między Kozienicami a powiatem garwolińskim Urząd Marszałkowski wyasygnował już 100 mln zł, oznacza to, że tylko jedna inwestycja w tym regionie pochłania 20 proc. tego przyszłego budżetu. Nie bałamućmy ludzi, nie oszukujmy. Integralność Mazowsza jest korzystna dla wszystkich ośrodków, które go dziś tworzą – mówił Mirosław Maliszewski, poseł PSL. 

Katarzyna Kurek fot. Piotr Nowakowski

Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy Łódź to dobre miejsce na inwestycję mieszkaniową? Sprawdź
Następny artykułCD Projekt zaatakowany przez hakerów, wykradziono kod Cyberpunk 2077