Kryterium odmrażania stanowi liczba nowych potwierdzonych zakażeń przez 7 kolejnych dni utrzymująca się poniżej 499, obłożenie łóżek przez 7 kolejnych dni nieprzekraczające liczby 499 łóżek. Oznacza to, że na tym etapie nastąpi zmniejszenie bazy łóżkowej z 877 do 739, czyli o około 15 procent.
Plan „odmrażania” szpitali w regionie podzielony został na sześć etapów. Pierwszy etap uwalniania łóżek rozpoczął się pod koniec listopada i potrwa do 20 grudnia. Dotyczy on Namysłowskiego Centrum Zdrowia, Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku, Szpitala Powiatowego w Strzelcach Opolskich, ZOZ w Oleśnie oraz Centrum Kardiologii w Kluczborku.
– Likwidacja około 150 łóżek COVID-19 uwalnia do systemu opieki zdrowotnej 239 łóżek dla pacjentów niezakażonych. Spowodowane jest to m.in. tym, że pacjenci zakaźni muszą być izolowani w taki sposób, aby osoby przebywające na innych oddziałach nie miały z nimi jakiegokolwiek kontaktu – wyjaśnia wojewoda opolski, Adrian Czubak.
Kolejny etap w styczniu
Drugi etap zmniejszania bazy łóżkowej w regionie planowany jest pomiędzy 21 grudnia a 10 stycznia. Kryterium stanowi liczba nowych zachorowań przez 7 kolejnych dni. Zostanie wprowadzony, jeśli utrzymywać się będzie poniżej 399; a obłożenie łóżek w tym samym czasie nie będzie przekraczało liczby 399. Dzięki temu nastąpi redukcja liczby łóżek z 739 do 614, czyli o kolejne ponad 15 procent.
To jednak niejedyny wymóg na tym etapie odmrażania łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Konieczne jest także uruchomienie w szpitalu tymczasowym w Opolu 10 łóżek OIOM i 20 łóżek II poziomu.
W drugim etapie odmrażania szpitali redukcja łóżek nastąpi w: SP Zespole Opieki Zdrowotnej w Głuchołazach, Prudnickim Centrum Medycznym w Prudniku oraz Stobrawskim Centrum Medycznym z siedzibą w Kup. Wytypowanymi podmiotami do zmniejszenia liczby łóżek OIOM są za to ZOZ w Nysie i MSWiA w Opolu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS